Czy opinia prawna jest utworem

Kategoria: Prawo autorskie
Autor: Szczurek Piotr
Data: 28-09-2012 r.

Opinia prawna to tekst, analizujący konkretnie zagadnienie prawne na podstawie wykładni przepisów, orzecznictwa i dorobku doktryny w celu wskazania jednego lub kilku rozwiązań dla zadanego zagadnienia. Opinie sporządzane są na zlecenie, a zatem co do zasady – odpłatnie. Czy zatem stanowią produkt, który ograniczony jest przepisami prawa autorskiego ze względu na twórczy charakter opinii prawnej?

Pozornie wydawać by się mogło, iż przytoczenie obowiązujących przepisów oraz sentencji orzecznictwa nie ma w sobie cech twórczych i sprowadza się wyłącznie do powtarzania utartych w praktyce zdań. Nie jest to jednak prawdą.

Zgodnie z ustawą o prawie autorskim i prawach pokrewnych utworem jest każdy przejaw działalności twórczej o indywidualnym charakterze, ustalony w jakiejkolwiek postaci, bez względu na wartość, przeznaczenie czy sposób wyrażenia. Nie stanowią natomiast przedmiotu prawa autorskiego akty normatywne lub ich urzędowe projekty, a także urzędowe dokumenty, materiały, znaki i symbole. W tym kontekście można pokusić się o stwierdzenie, że opinia prawna, składająca się przecież w pewnym sensie z fragmentów aktów normatywnych, nie może stanowić utworu w rozumieniu ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych. Z drugiej jednak strony zbiory, antologie, wybory, bazy danych spełniające cechy utworu są przedmiotem prawa autorskiego, nawet jeżeli zawierają niechronione materiały, o ile przyjęty w nich dobór, układ lub zestawienie ma twórczy charakter.

Problem sprowadza się zatem do konieczności udzielenia odpowiedzi na pytanie, czy opinia prawna, składająca się z niechronionych elementów, ma charakter twórczy. Jak już wspomniane zostało na wstępie, istotą sporządzania opinii jest analiza przepisów prawa oraz orzecznictwa, ukierunkowana na znalezienie rozwiązania zadanego problemu prawnego oraz uzasadnienie go przy wykorzystaniu odpowiednio dobranej argumentacji. W tym świetle wkład twórczy prawnika jest niepodważalny.

Sąd Najwyższy wypowiedział się dotychczas wyłącznie w kwestii prawnoautorskiej ochrony opinii i raportów biegłych rewidentów, nie uznając ich jednak w swej istocie za przedmiot zainteresowania ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych ze względu na ich odtwórczy charakter. Wyrok ten nie dotyczy jednak opinii prawnych.

W kontekście wyżej wymienionych przepisów oraz wskazanego orzeczenia należy zatem wyłączyć spod ochrony prawnoautorskiej opinię prawną tylko w przypadku, gdy stanowi ona dokument urzędowy, przygotowany w związku z działalnością takiego urzędu. Przykładem może być opinia prawna sporządzona do projektu aktu normatywnego przez organ upoważniony do jego wydania.


Zobacz także:

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Opinie czytelników

data:

Dziękuję za tą informację. Sam wykonuję opinie prywatne i faktycznie można ewentualnie spotkać się z sytuacją, że nierzetelny adwokat będzie chciał wykorzystać taką opinię do innych spraw prowadzonych przez niego bez mojej zgody a nawet wiedzy.

Ocena użytkownika:
5
Zgłoś naruszenie regulaminu

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

 • Kancelaria Adwokacka Adwokata Piotra Sęka

  ul. Narutowicza 44 lok. 20, 90-135 Łódź

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radców Prawnych ARVE M.Kusztan & R.Ponichtera Sp. K.

  ul. Czysta 4, 50-013 Wrocław

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marek Foryś

  ul. Słupecka 9/1, Gdynia

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria MERITUM

  ulica Westerplatte 13/5, 31-033 Kraków

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Radosław Tymiński

  Łukowska 9 Lok. 126, 04-133 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Prawna Iurisco Edyta Przybyłek

  ul. Zgrzebnioka 28, 40-520 Katowice

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Marcin Majcherczyk

  ul. Stawowa 4 lok. 39, 41-200 Sosnowiec

  Wyświetl wizytówkę
 • THE N.E.W.S. LAW CENTER Kancelaria Adwokatów i Radców Prawnych

  ul. Kazachska 1/89, 02-999 Warszawa

  Wyświetl wizytówkę
 • adwokat Wojciech Rudzki - kancelaria adwokacka

  Józefa Piłsudskiego 40/4 Kraków 31 - 111

  Wyświetl wizytówkę
 • Kancelaria Radcy Prawnego Robert Dudkowiak

  ul. Jana Pawła II 11 lok. 5, 62-300 Września

  Wyświetl wizytówkę
Array ( [docId] => 31554 )
Array ( [docId] => 31554 )

Array ( [docId] => 31554 )