Budowa z przekroczeniem granicy nieruchomości

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 16-04-2012 r.

Przyczyną wielu sąsiedzkich waśni i sporów może stać się budowa nieruchomości przez jednego z nich. Kulminacja następuje wtedy, gdy sąsiad, przez pomyłkę lub nie, rozszerzy budowę poza swoją działkę. Jakie prawa przysługują w takiej sytuacji pokrzywdzonemu?

Wina nieumyślna

Zasadniczą kwestią przy dochodzeniu ochrony prawnej przed naruszeniem jest wina (umyślna, bądź nieumyślna) sąsiada, który naruszenia się dopuścił. Otóż, zgodnie z przepisami Kodeksu cywilnego, jeżeli właściciel nieruchomości przez pomyłkę i nieumyślnie przekroczy, w trakcie budowy lub przy wznoszeniu urządzenia, granice swojej działki, tak że budynek będzie stał również na sąsiednim gruncie, to właściciel sąsiedniego gruntu nie może żądać przywrócenia stanu poprzedniego (przed przekroczeniem granicy).

Wina umyślna

Sytuacja zmienia się, gdy właściciel nieruchomości sąsiedniej we właściwym czasie („bez nieuzasadnionej zwłoki”) sprzeciwił się przekroczeniu granicy. Jeśli właściciel, który wznosi budynek wiedział, że działa poza granicami swojego terenu nie może powołać się na winę nieumyślną przy przekroczeniu granicy.

Druga sytuacja, w której przysługuje roszczenie właścicielowi nieruchomości sąsiedniej zachodzi, gdy grozi mu niewspółmiernie wielka szkoda z powodu naruszenia jego własności. W obu tych przypadkach właściciel nieruchomości naruszonej posiada pełną ochronę i może żądać stosownego wynagrodzenia w zamian za ustanowienie odpowiedniej służebności gruntowej, lub wykupienia zajętej części gruntu, a także wykupienia tej części gruntu, która poprzez budowę straciła dla niego znaczenie gospodarcze.

Należy pamiętać, że zasady te znajdą zastosowanie tylko przy przekroczeniu granicy w trakcie wznoszenia budynku (bądź urządzenia), a nie w przypadku budowy całego budynku lub innego urządzenia na cudzym gruncie.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29381 )
Array ( [docId] => 29381 )