Co zrobić gdy sąsiad hałasuje

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 16-04-2012 r.

Jeśli sąsiad hałasuje, będziesz mógł skorzystać z powództwa negatoryjnego. Jego istotą jest ochrona własności, która to została naruszona w inny sposób, aniżeli poprzez pozbawienie właściciela faktycznego władztwa nad rzeczą. Naruszenie może tutaj nastąpić w postaci immisji pośrednich, lub immisji bezpośrednich. Wystąpienie tego typu naruszeń uzasadnia zastosowanie roszczenia negatoryjnego.

Powództwo negatoryjne ma na celu ochronę własności, która została naruszona poprzez immisje pośrednie (np. uporczywy hałas, nieprzyjemny zapach dochodzący z nieruchomości sąsiedniej) lub bezpośrednie (np. wypas bydła na cudzym gruncie, wyrzucanie śmieci na cudzą nieruchomość).

Celem roszczenia negatoryjnego jest zakazanie naruszycielowi określonego zachowania się w przyszłości, jeśli towarzyszące okoliczności pozwalają sądzić, że naruszenia te nadal będą występować. Roszczenie negatoryjne obejmuje więc żądanie przywrócenia stanu zgodnego z prawem i zakazania dalszych naruszeń.

Ważne jest, że zwrot „przywrócenie stanu zgodnego z prawem” nie jest jednoznaczny z terminem „przywrócenie do stanu poprzedniego”. W doktrynie powstają na tym tle liczne rozbieżności interpretacyjne i spory. Otóż, jeśli „przywrócenie stanu zgodnego z prawem” będzie oznaczało również np. zakopanie bezprawnie wykopanego rowu, wówczas będziemy mieli tutaj do czynienia także z „przywróceniem do stanu poprzedniego”, dywagacje na ten temat można snuć bardzo długo.

 

Natomiast na podstawie art. 222 § 2 Kodeksu cywilnego, właściciel może domagać się przywrócenia stanu zgodnego z prawem przez nałożenie na naruszającego jego własność obowiązku usunięcia przyczyn ograniczenia lub utrudnienia.

Pamiętać trzeba jednak, że z powództwem negatoryjnym wystąpić może tylko osoba, której własność została naruszona (właściciel). Nie może zatem być to najemca bądź dzierżawca.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29382 )
Array ( [docId] => 29382 )