Doliczanie posiadania poprzednika przy zasiedzeniu

Autor: Matys Łukasz
Data: 27-03-2012 r.

Zasiedzenie to jeden ze sposobów nabycia własności. Stosuje się je najczęściej w odniesieniu do nieruchomości. Mimo że przewidziany prawem czas niezbędny do zasiedzenia jest długi, ustawodawca przewidział pewne ułatwienie dla posiadaczy.

Z nabyciem własności nieruchomości przez zasiedzenie będziemy mieli do czynienia gdy posiadacz samoistny posiada nieruchomość przez przewidziany przez prawo czas. Okres niezbędny do zasiedzenia jest stosunkowo długi. Posiadacz w dobrej wierze nabywa własność dopiero po 20 latach. Natomiast posiadacz samoistny w złej wierze musi być w posiadaniu nieruchomości przez 30 lat aby nabyć ją na własność.

Następca

Zgodnie z postanowieniami kodeksu cywilnego, jeżeli podczas biegu zasiedzenia nastąpiło przeniesienie posiadania, nowy posiadacz może do czasu swojego posiadania doliczyć czas posiadania swojego poprzednika. Jak podkreśla orzecznictwo Sądu Najwyższego, przeniesienie posiadania nie musi mieć formy umowy pisemnej. Przeniesienie posiadania może nastąpić przez faktyczne wydanie rzeczy, jak również przez przekazanie dokumentów lub przedmiotów (np. kluczy) umożliwiających korzystanie z rzeczy.

Spadkobierca

Specyficzną formą zmiany posiadania jest spadkobranie. W przypadku spadkobrania następcą prawnym dotychczasowego posiadacza stają się jego spadkobiercy. Ważne aby pamiętać, że każdy ze spadkobierców staje się następcą posiadacza w takim zakresie na jaki wskazuje udział spadkowy.

Kilku poprzedników

Trzydzieści lat, które są niezbędne do zasiedzenia nieruchomości w złej wierze to bardzo długi okres. W tym czasie może nastąpić kilkukrotna zmiana posiadacza. Obecny posiadacz może do swojego posiadania doliczyć czas posiadania nie tylko przez „bezpośrednich” poprzedników, ale przez wszystkich dotychczasowych posiadaczy. Ważne jest jednak aby istniał nieprzerwany łańcuch posiadaczy. Przerwanie „łańcucha” powoduje, że nie można doliczyć do swojego posiadania czasu posiadania przez poprzedników.

Matys Łukasz

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29368 )
Array ( [docId] => 29368 )

Array ( [docId] => 29368 )