Jak odzyskać zaległy czynsz od lokatora

Autor: Szczurek Piotr
Data: 10-04-2012 r.

Lokator nie poczuwający się do regularnego płacenia czynszu może przyprawiać o poważny ból głowy. Co należy zrobić, aby odzyskać pieniądze? Odpowiedź na to pytanie znajdziesz w poniższej poradzie.

Wypowiedzenie umowy najmu

W pierwszej kolejności należy wypowiedzieć umowę. Oczywiście nie wpłynie to w żaden sposób na zmniejszenie długu najemcy, zabezpieczy jednak wynajmującego przed jego dalszym narastaniem.

Zgodnie z prawem, lokatora, będącego w zwłoce z zapłatą czynszu lub innych opłat za używanie lokalu co najmniej za trzy pełne okresy płatności, należy wezwać pisemnie do zapłaty długu w terminie miesiąca pod rygorem wypowiedzenia umowy. Wynajmujący może wypowiedzieć umowę dopiero po upływie dodatkowo wyznaczonego okresu.

Nie zmienia to jednak wysokości zadłużenia. Mało prawdopodobnym jest, iż lokator, który nie płacił regularnie czynszu zajmując lokal, zacznie spłacać zadłużenie po wypowiedzeniu stosunku najmu.

Pozew do sądu

Sprawy o zapłatę czynszu za najem lokali mieszkalnych rozpatrywane są w postępowaniu uproszczonym. Pozew składa się na formularzu urzędowym oznaczonym literą P (wzór dostępny jest na stronie internetowej Ministerstwa Sprawiedliwości oraz na stronach sądów rejonowych) oraz uiszcza opłatę stałą w wysokości od 30 zł do 300 zł.

Prawomocny wyrok sądu, korzystny dla powoda (wynajmującego), stanowi tytuł egzekucyjny. Należy wtedy wystąpić do sądu o nadanie wyrokowi tzw. klauzuli wykonalności, a następnie zlecić komornikowi egzekucję z majątku dłużnika. Należy pamiętać, iż koszty egzekucji ponosi dłużnik i to one są pokrywane w pierwszej kolejności.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29380 )
Array ( [docId] => 29380 )