Jakie zagrożenia dla działkowców niesie ze sobą wyrok TK

Autor: Szczurek Piotr
Data: 16-07-2012 r.

Wydany w dniu 11 lipca 2012 r. wyrok Trybunału Konstytucyjnego, dotyczący konstytucyjności dwudziestu czterech z pięćdziesięciu artykułów ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych, wzbudził już nie małe kontrowersje, zwłaszcza w środowisku działkowców. Warto jednak przyjrzeć się dokładniej jakie faktycznie zagrożenia niesie ze sobą powyższe orzeczenie.

Przede wszystkim należy podkreślić, iż obowiązująca od 2005 roku ustawa zawierała wiele kontrowersyjnych regulacji, wpływających w istotny sposób na zrównoważoną sytuację prawną różnych podmiotów. Ustawa zezwalała na zajmowanie nieruchomości gruntowych przez Polski Związek Działkowców, odmawiając ich właścicielom, zarówno osobom fizycznym, jak i jednostkom samorządu terytorialnego oraz Skarbowi Państwa, środków ochrony prawnej. Tym samym należy mówić o pustym tytule prawnym ze względu na marginalne prawo ochrony własności.

Faktyczne władztwo nad nieruchomościami oddawane było w zasadzie automatycznie Polskiemu Związkowi Działkowców, a ich odzyskanie przez prawowitych właścicieli gruntów nie było możliwe ze względu na konieczność wyrażenia zgody przez Związek. Co więcej, właścicielom gruntów nie tylko nie przysługuje żadne odszkodowanie lub też wynagrodzenie za korzystanie z należących do nich gruntów, ale zobowiązani są do ponoszenia kosztów przystosowania nieruchomości do działalności Polskiego Związku Działkowców.

Sytuacja taka stanowi wyjątek w skali europejskiej, gdyż w sąsiednich ustawodawstwach obowiązujące przepisy nakazują działkowcom zawieranie umów dzierżawy lub użyczenia. Należy przy tym podkreślić, iż podobne regulacje obowiązywały w Polsce jeszcze w 1949 roku.

Trzeba z całą mocą podkreślić, iż wyrok Trybunału Konstytucyjnego w żaden sposób nie reguluje praw lub obowiązków działkowców.

Wydane orzeczenie dotyczy wyłącznie niekonstytucyjności monopolistycznego działania Polskiego Związku Działkowców, który na podstawie ustawy rościł sobie prawo zarówno do czerpania nieopodatkowanych korzyści materialnych z gruntów do których nie posiadał żadnego tytułu prawnego, jak i do dowolnego, uznaniowego rozdzielania działek wnioskującym o nie osobom.

Wyrok Trybunału, uznający za niekonstytucyjne zapisy nadające praktycznie nieograniczone prawa Polskiemu Związkowi Działkowców w rzeczywistości ułatwia działanie innym stowarzyszeniom działkowców, których równe traktowanie było dotychczas niemożliwe.

Z dniem ogłoszenia moc stracił tylko art. 10 ustawy, nadającym Polskiemu Związkowi Działkowców prawo do wszystkich gruntów, przeznaczonych w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego pod rodzinne ogrody działkowe, co zapobiegać ma dalszemu pogłębianiu się patologicznej sytuacji prawnej prawa własności gruntów. Pozostałe przepisy tracą moc z upływem osiemnastu miesięcy od dnia ogłoszenia wyroku.

Trybunał podkreślił, że najistotniejsze jest teraz stworzenie nowej ustawy, która w sposób właściwy zabezpieczy interesy działkowców, a nie Polskiego Związku Działkowców. Jedynym zagrożeniem dla działkowców jest zatem nieuchwalenie nowej ustawy o rodzinnych ogrodach działkowych w terminie osiemnastu miesięcy, co spowoduje po upływie tego okresu wygaśnięcie praw działkowców do użytkowania przez nich gruntów oraz ich zwrot właścicielom.

Szczurek Piotr

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29387 )
Array ( [docId] => 29387 )