Ceny paliw rosną bo tak działa rynek

Data: 06-08-2022 r.

Wnikliwa analiza rynku paliw w Polsce, doprowadziła Prezesa UOKiK do przekonania, że wzrost jest naturalną konsekwencją tego, co się dzieje na rynku. Nie mają na to wpływu żadne nieuczciwe praktyki przedsiębiorstw. 

W związku z licznymi skargami na cenę paliwa w Polsce, sprawę wnikliwie przeanalizował Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. UOKiK daje jednoznaczną odpowiedź, że wzrost cen w Polsce jest jedynie spowodowany mechanizmami rynkowymi. Podobnie zresztą jak w Europie. Nie ma żadnych podstaw do stwierdzenia, że w jakikolwiek sposób może mieć on związek z niedozwoloną praktyką przedsiębiorców. 

Obiektywne czynniki rynkowe

 

Zdaniem UOKiKa jedynie z powodu obiektywnych czynników rynkowych nastąpił wzrost cen w Polsce. Jako najważniejsze obiektywne czynniki rynkowe wpływające na wzrost cen paliw podaje natomiast:
1) wzrost cen ropy naftowej oraz kursu dolara amerykańskiego służącego do wyceny ropy
2) ograniczenie eksportu paliw z Chin
3) spadek możliwości wydobycia ropy w rafineriach działających w Europie - część z nich została zamknięta ze względu na przewidywania, że ropa przestanie być tak potrzebna ze względu na wzrost zainteresowania samochodami elektrycznymi. Nałożył się na to równie spadek popytu paliwa w pierwszym okresie pandemii.
4) sankcje nałożone na Rosję - znaczącego eksportera paliw, w tym benzyn oraz ropy naftowej.

Wzrost cen paliw - a co za tym idzie równie benzyny i oleju napędowego to problem dotyczący globalnego rynku. 

Badanie Orlenu i grupy Lotos

PKN Orlen oraz Grupa Lotos zostały poproszone o informacje dotyczące ich polityki sprzedażowej. Miały one dotyczyć okresu od stycznia 2021 r. Po przeanalizowaniu sposobu kalkulowania cen hurtowych i detalicznych, zasad ustalania cen sprzedaży, składników tych cen i marż rafineryjnych - Prezes UOKiK stanął na stanowisku, że zmiana wysokości cen nie jest związana z nieprawidłowym działaniem przedsiębiorców, a jest jedynie naturalną konsekwencją sytuacji rynkowej. 

Ważne: Pobieranie wysokich cen przez podmiot dominujący nie jest zakazane w świetle ustawodawstwa antymonopolowego. 

Prezes UOKiK uznaje więc, że takie działanie jest zgodne z prawem, podpierając się stanowiskiem Sądu Najwyższego sprzed 19 lat. Abstrahując od upływu czasu, warto byłoby zaznaczyć, że sytuacja gospodarcza i polityczna także była wówczas inna. Sąd Najwyższy w wyroku będącym podstawą rozważań stwierdził wówczas, że kalkulacje cen paliw oparte na czynnikach obiektywnych i subiektywnych oraz nawiązujące do cen na rynkach światowych - w pełni konkurencyjnych, są równoprawne w stosunku do innych typów kalkulacji, np. w oparciu o koszt wytworzenia.

Trzeba przyznać, że w zestawieniu z zaciskaniem pasa, tarczami antyinflacyjnymi i innymi programami mającymi pomóc, a jednocześnie z powszechnym chwaleniem się spektakularnymi wynikami sprzedażowymi Orlenu, interpretacja UOKiK jest co najmniej - ciekawa. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - portal uokik.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42082 )
Array ( [docId] => 42082 )