Prowizja za udzielenie kredytu - czy dotyczy całego okresu umowy?

Data: 06-06-2023 r.

Wcześniejsza spłata kredytu hipotecznego - niezależnie czy jest to spłaca całego zadłużenia, czy jego części - powoduje, że koszt związany z jego udzieleniem ma zostać obniżony o te elementy, które przypadają na okres, o który umowa została skrócona. Czy można uznać, że takim kosztem, który po części powinien być przez bank zwrócony, jest prowizja za udzielenie kredytu? 

O rozliczeniach związanych z wcześniejszą spłatą kredytu hipotecznego mówi art. 39 ustawy o kredycie hipotecznym oraz nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Zgodnie z przywołanym przepisem, spłata całości kredytu hipotecznego przed terminem, który strony określiły w umowie, całkowity koszt tego kredytu ulega zmniejszeniu m.in. o odsetki a także o inne koszty, które przypadają za okres, o który skrócono umowę. Zasady te odpowiednio stosuje się przy spłacie części kredytu hipotecznego przed terminem. 

Ważne: Obniżenie o którym mowa w przepisie powinno być zastosowane nawet wówczas, gdy konsument już opłacił wskazane koszty przed spłatą kredytu. 

We wskazanym przepisie widzimy wyraźnie, że obniżeniu ulegną jedynie te koszty, które mają charakter okresowy. Tym samym, w przypadku kosztów jednorazowych, należy uznać, że po prostu zostają zatrzymane przez kredytobiorcę, niezależnie od spłaty kredytu. 

Pojawia się pytanie dotyczące prowizji za udzielenie kredytu. Czy w przypadku takiego koszty można uznać, że także powinna zostać odpowiednio pomniejszona? 

W literaturze przedmiotu podkreśla się, że prowizja związana z udzieleniem kredytu podlega przepisowi art. 39, tylko wówczas gdy ma charakter okresowy, a tym samym jej wysokość jest uzależniona od czasu trwania umowy kredytowej, a płatność rozłożona w czasie. Z pytaniem dotyczącym prowizji za udzielenie kredytu zmierzył się także Sąd Najwyższy. W uchwale z 31 maja 2023 r. rozstrzygnął o tym, czy prowizję za udzielenie kredytu mieszkaniowego należy traktować jako koszt, który nie dotyczy okresu obowiązywania umowy czy też jako koszt ulegający obniżeniu na podstawie art. 39 ustawy o kredycie hipotecznym oraz o nadzorze nad pośrednikami kredytu hipotecznego i agentami. Sąd Najwyższy stwierdził, że prowizja za udzielenie kredytu hipotecznego ulega obniżeniu na podstawie art. 39 ust. 1 ustawy o kredycie hipotecznym (...), jeżeli jej wysokość jest zależna od okresu obowiązywania umowy.

Źródło:

Uchwała Sądu Najwyższego z 31 maja 2023 r., sygn. III CZP 144/22 opublikowane w wykazie najnowszych orzeczeń Sądu Najwyższego na jego oficjalnej stronie interetowej - portal sn.pl

Oprac. red

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43053 )
Array ( [docId] => 43053 )