Walka z kradzieżą tożsamości

Data: 04-06-2023 r.

Każda osoba będzie mogła zastrzec swój PESEL - ta możliwość ma wejść w życie od czerwca 2024 r. Przepisy mają bardziej chronić przed skutkami kradzieży tożsamości, dzięki wprowadzeniu dodatkowego obowiązku m.in. dla notariuszy, operatorów telekomunikacyjnych i instytucji finansowych. Będą one zobowiązane do weryfikowania statusu numeru PESEL zanim zostanie podpisana umowa. 

Nowe regulacje są zawarte w projekcie ustawy wprowadzającej zmiany w szeregu ustaw w celu ograniczenia niektórych skutków kradzieży tożsamości. Jest to odpowiedź na rzeczywiste problemy wielu ludzi, którzy stali się ofiarą takiego działania. W konsekwencji - mówiąc w skrócie - tracili swoje pieniądze. Niektórzy tracili swoje nieruchomości inni spłacali kredyty, których nie zaciągali. Co więcej - byli nieświadomi tego, że coś im grozi, aż do momentu, w którym stawali się odpowiedzialni za zobowiązanie kogoś, kto po prostu posłużył się ich danymi. 

Obowiązujące przepisy zobowiązują poszkodowanego kradzieżą tożsamości do udowodnienia, że to nie on zaciągnął określone zobowiązanie finansowe. Minister cyfryzacji twierdzi, że rozwiązaniem takich problemów będzie wprowadzona instytucja zastrzeżenia numeru PESEL. Określone podmioty będą przed zawarciem umowy weryfikować, czy PESEL nie został zastrzeżony, co ma być sposobem potwierdzenia, czy nikt się nie podszywa za inną osobę. 

Podmioty zobowiązane do weryfikowania, czy numer PESEL został zastrzeżony zgodnie z nowymi przepisami to:
a) dostawcy usług telekomunikacyjnych w przypadku wydawania kopii lub wtórnika karty SIM  - dzięki temu ma być niemożliwe zjawisku SIM swappingu, które pozwala dostać nieograniczony dostęp do bankowości elektronicznej ofiary
b) notariusze w przypadku sporządzania umów dotyczących sprzedaży nieruchomości
c) banki w przypadku zawierania umów o: rachunek oszczędnościowy i oszczędnościowo-rozliczeniowy, kredyt, pożyczkę, leasing
d) SKOKI w przypadku zawierania umów o kredyt lub pożyczkę. 

Ważne: Jeśli zobowiązanie finansowe zostanie zaciągnięte w okresie, w którym numer PESEL był zastrzeżony, żadna instytucja - m.in. finansowa - nie będzie się mogła domagać np. spłaty długu ani zaspokojenia innych roszczeń wynikających z zawartej w tym okresie umowy. 

Nowelizacja przewiduje kilka form zastrzeżenia numeru PESEL:
a) za pośrednictwem aplikacji mObywatel
b) za pośrednictwem portalu gov.pl
c) podczas osobistej wizyty w:
- bankach i ich oddziałach (zarówno online jak i osobiście)
- Spółdzielczych Kasach Oszczędnościowo-Kredytowych
- placówkach pocztowych
- urzędzie gminy

Ważne: Osobistej wizyty we wskazanych placówka nie można zastąpić przesłaniem oświadczenia pocztą. 

Dane dotyczące zastrzeżonych numerów PESEL będą zbierane w utworzonym w tym celu nowym systemie. Jednocześnie projektodawcy zapewniają, że zarówno zastrzeżenie jak i rezygnacja z niego będzie się odbywać w czasie rzeczywistym. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Cyfryzacji - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 43046 )
Array ( [docId] => 43046 )