Gotowe przepisy o wakacjach kredytowych

Data: 11-07-2022 r.

Jeśli Prezydent podpisze ustawę, to już od sierpnia kredytobiorcy będą mogli skorzystać z wakacji kredytowych. Aż 8 miesięcy wakacji - czyli przesunięcia płatności rat - będzie do wykorzystania do końca 2023 r. 

Regulacja wprowadzająca wakacje kredytowe Została przyjęta przez Sejm 7 lipca. Aby weszła w życie brakuje już tylko podpisu Prezydenta. Ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom nie tylko zawiera regulacje dotyczące wsparcia dla kredytobiorców, lecz także wydłuża działanie tarcz antyinflacyjnych. Nowym terminem końcowym przewidywanym dla tarcz jest 31 października 2022 r. 

Tzw. wakacje kredytowe

Rozwiązanie nazywane wakacjami kredytowymi obejmuje przesunięcie płatności maksymalnie 8 rat kredytu. Ważne jest podkreślenie, że to jedynie przesunięcie płatności a nie ich likwidacja. 

Mimo licznych prób wpływu na ustawodawcę, rozwiązanie to będzie dotyczyło każdego kredytobiorcy, który ma kredyt w polskich złotych - nie dotyczy to kredytów indeksowanych lub denominowanych do waluty innej niż waluta polska. Wyznacznikiem możliwości skorzystania z tego rozwiązania jest zaciągnięcie kredytu na własny cel mieszkaniowy. 

Jeszcze w tym roku można przesunąć 4 płatności - po dwie w każdym kwartale. Przesunięcie dotyczy całej raty - zarówno części odsetkowej jak i kapitałowej raty. 

Proponowano, by tego rodzaju wsparcie dostosować do faktycznej sytuacji kredytobiorców, jednak nie przekonało to projektodawców. Intencją miała być pomoc dla wszystkich kredytobiorców, bez ich różnicowania. 

Fundusz Wsparcia Kredytobiorców

Nowe środku otrzyma także Fundusz Wsparcia Kredytobiorców. Niebagatelne - bo jego finanse wzrosną z 500 mln do 2 mld zł. Ma to pomóc większej grupie kredytobiorców.  Ułatwieniem w korzystaniu z tego rodzaju wsparcia ma być możliwość złożenia wniosku on-line. 

Fundusz będzie pomagał zarówno osobom, które zdecydowały się na kredyt w polskiej walucie, jak i tym,którzy wybrali walutę obcą. 

Przypomnijmy - Fundusz Wsparcia Kredytobiorców proponuje dopłatę nawet 2 tys zł miesięcznie do raty, przez okres 36 miesięcy. Po dwóch latach od wypłaty ostatniej raty, trzeba jednak zacząć zwracać przekazane w ten sposób środki. Są one podzielone na 144 równych rat. Osoby, które spłacają je terminowo mogą liczyć na umorzenie ostatnich 44 rat.

Zmiana WIBORu. 

Nowa ustawa przewiduje zmianę WIBORu na inny wskaźnik. Jednak nie jest jeszcze powiedziane jaki ma on być. Dostajemy jedynie zapewnienie, że wskaźnik ten będzie uregulowany w przepisach ustawowych. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu Ministerstwa Finansów - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42000 )
Array ( [docId] => 42000 )