Oszukać wakacje kredytowe

Data: 27-07-2022 r.

Banki staną przed koniecznością wprowadzenia wakacji kredytowych - powszechnych, praktycznie dla każdego kredytobiorcy. Od początku nie były zachwycone tym pomysłem. Teraz - gdy rozwiązanie wchodzi w życie już 29 lipca - starają się utrudnić klientom skorzystanie z takiej możliwości. Przygląda się temu UOKiK. 

Czym są wakacje kredytowe?

Wakacje kredytowe to nowe rozwiązanie, które wprowadza ustawa o finansowaniu społecznościowym dla przedsięwzięć gospodarczych i pomocy kredytobiorcom. Jest ono skierowane do osób, które podpisały umowę kredytu w złotówkach na zakup nieruchomości w celu zaspokojenia własnych potrzeb mieszkaniowych. Umowa musiała być zawarta przed 1 lipca 2022 r. a dodatkowo koniec okresu kredytowania musi przypadać co najmniej na 6 miesięcy od daty 1 lipca. 

 

Można z nich skorzystać w roku 2022 - 4 razy (po dwa w każdym kwartale) i 4 razy w roku 2023 - po jednym razie w każdym kwartale. Łącznie więc wakacje przewidują ulgę w spłacie 8 rat kredytowych. Pierwsza rata, która może zostać objęta wakacjami kredytowymi przypadnie już w sierpniu 2022 r. 

Wakacje dotyczą zarówno części kapitałowej jak i odsetkowej kredytu. Skorzystanie z wakacji nie wiąże się z żadnym dodatkowym oprocentowaniem. Jednak bank może naliczyć opłatę na ubezpieczenie w czasie korzystania z wakacji. 

Ważne: Niektóre banki na mocy umowy umożliwiały korzystanie z wakacji kredytowych. Jeśli ich klient korzystał z takiego rozwiązania, a teraz złoży wniosek o wakacje zgodnie z nową ustawą - przerwa w spłacie na podstawie umowy z bankiem zostanie skrócona z chwilą złożenia nowego wniosku kredytobiorcy. 

Bank ma 21 dni na przesłanie informacji o tym, że otrzymał wniosek oraz informacji o wysokości opłat z tytułu ubezpieczenia. 

Jednak same wakacje zaczynają się już z chwilą doręczenia bankowi wnioski o zawieszenie wykonania umowy. Bank jest więc związany wnioskiem kredytobiorcy. 

Co na to banki? 

Generalnie sam pomysł wprowadzenia powszechnych wakacji kredytowych bankom raczej się nie spodobał. Pierwotnie skorzystanie z tego rozwiązania nia miało generować dodatkowych kosztów, później jak się okazało pojawiło się już dodatkowe ubezpieczenie, które kredytobiorca miał opłacić w tym czasie. Teraz Prezes UOKiK bada czy banki rzucają swoim klientom kłody pod nogi. Póki co sprawdza 16 banków. 

Zwrócił już uwagę na konieczność składania odrębnych wniosków dla każdej raty. 

Prezes UOKiK sprawdza w jaki sposób banki informują o wakacjach kredytowych i umożliwiły składanie wniosków. Czy jest możliwość składania ich elektronicznie i czy nie ma w tym przypadku dodatkowych utrudnień. Weryfikacji podlega również komunikacja z klientem - czy np. nie jest on straszony spadkiem zdolności kredytowej w przyszłości. 

Zdaniem UOKiK banki muszą być gotowe na przyjmowanie wniosków już pierwszego dnia działania przepisów, by na ich podstawie móc odroczyć ratę za sierpień - płaconą często na początku miesiąca. 

***

Prezes UOKiK radzi, aby zaoszczędzone w ramach wakacji kredytowych pieniądze przeznaczyć na nadpłatę kredytu. Dzięki temu koszt rat już po zakończeniu wakacji może być mniejszy. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnym portalu:
- podatki.gov.pl
- Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - portal uokik.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42054 )
Array ( [docId] => 42054 )