Samochód zastępczy - obowiązki ubezpieczyciela

Data: 20-05-2022 r.

Nawet jeśli w umowie ubezpieczenia jest zagwarantowana możliwość skorzystania z samochodu zastępczego bądź zwrotu kosztów za taki samochód, firmy ubezpieczeniowe starają się zminimalizować koszty z tym związane. Zwrócił na to uwagę UOKiK. 

Zasady udostępniania samochodów zastępczych po kolizji, podobnie zresztą jak wycena usług wynajmu samochodu zastępczego, czas takiego wynajmu czy jej warunki - zdecydowanie zdają się odbiegać od tego, czego można oczekiwać od firmy ubezpieczeniowej w przypadku kolizji. Do biura UOKiK wpłynęło ok. 20 skarg na to zachowanie, w ciągu niecałego roku. Można uznać, że to niewiele - jednak trzeba pamiętać, że nie każda osoba, której prawa zostały naruszone, uważa za stosowne zgłaszanie skarg. Tym samym tego rodzaju sytuacji może być znacznie więcej. 

Klauzule niedozwolone i naruszenie interesów konsumentów?

Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowania wyjaśniające, które bada zasady udostępnienia samochodów zastępczych w czterech towarzystwach ubezpieczeniowych. Jak sam przyznaje, możliwe, że kontroli będą poddane także inne podmioty. Przede wszystkim należy sprawdzić zasady udostępniania samochodów zastępczych, sposób wyceny kosztów najmu takich samochodów a także zasady ustalania czasu, za który firma ubezpieczeniowa zwróci koszty samochodu zastępczego.  Postępowanie wyjaśniające ma pokazać, czy firmy nie stosują zakazanych klauzul umownych, a także - czy nie naruszają zbiorowych interesów konsumentów. 

Główne zarzuty wobec ubezpieczycieli

W skargach na działania towarzystw ubezpieczeniowych powtarzają się pewne stałe grupy zarzutów. Jedna z nich dotyczy stawek określanych jako podstawa zwrotu za wynajem samochodu zastępczego. Niektóre firmy biorą w tym przypadku pod uwagę jedynie kwoty podawane przez podmioty bezpośrednio z nimi współpracujące, nawet jeśli poszkodowany wybierze innego przedsiębiorcę do wynajmu samochodu. Co więcej - nawet w sytuacji, gdy we wskazanej przez ubezpieczyciela firma nie było samochodu, który poszkodowany mógł wynająć jako samochód zastępczy, towarzystwo i tak uwzględniało stawki tego konkretnego przedsiębiorcy. 

Z drugiej strony, podmioty współpracujące z ubezpieczycielem czują się na tyle pewnie na rynku, że potrafią zaproponować bardzo niekorzystne warunki najmu, w których przewidują np. wysokie kary umowne. 

W końcu czas, którego dotyczy zwrot kosztów za samochód zastępczy. Firmy wprowadziły zasady, zgodnie z którymi mocno ograniczają wysokość przewidzianych z tego tytułu wypłat, ponieważ uwzględniają na przykład jedynie czas naprawy. Nie wliczają w tym m.in. czasu oczekiwania na części, czy chociażby samego oczekiwania na przyjęcie samochodu do naprawy, w którym faktycznie poszkodowany nie ma możliwości korzystać ze swojego auta. 

Ile czasu można korzystać z samochodu zastępczego? 

Czas, na jaki ma zostać zapewniony samochód zastępczy został określony w uchwale Sądu Najwyższego z 9 września 2015 r. - sygn. III SZP 2/15 Samochód zastępczy przysługuje poszkodowanym w ciągu całego czasu, w którym nie ma możliwości korzystania ze swojego pojazdu, w związku z jego uszkodzeniem. To firma ubezpieczeniowa, w której wykupione jest OC sprawcy, pokrywa koszty samochodu zastępczego. 

Źródło:

Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów - uokik.gov.pl 

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41832 )
Array ( [cid] => K000KN [docId] => 41832 )