W jaki sposób można reklamować towar jeśli skończyła się gwarancja

Autor: Siudowska Dorota
Data: 15-06-2012 r.

Gwarancja to uprawnienie dodatkowe, które wcale nie jest niezbędne do złożenia reklamacji. Każdy klient ma bowiem do wyboru dwa tryby dochodzenia roszczeń reklamacyjnych. Może skorzystać z gwarancji lub z trybu niezgodności towaru z umową. W sytuacji gdy gwarancja była na przykład na rok, towar można reklamować przez kolejny rok powołując się na niezgodność towaru z umową.

Niezgodność towaru z umową jest pojęciem szerokim i dotyczy nie tylko wady towaru, ale też braku właściwości, cech określonych w umowie, braku zgodności z opisem, wzorem czy próbką.

Powołując się na niezgodność towaru z umową towar można reklamować w ciągu 2 lat od daty zakupu, przy czym trzeba to zrobić w ciągu 2 miesięcy od wykrycia wady, zauważenia usterki/ubytku. W takiej sytuacji klient ma prawo żądać nieodpłatnej naprawy towaru lub wymiany go na nowy. Wybór należy do nas, nie do sprzedawcy. Zwrotu pieniędzy można natomiast domagać się wtedy, gdy sprzedawca nie jest w stanie wymienić ani naprawić towaru.

W przypadku reklamacji w ciągu 6 miesięcy od daty zakupu prawa klienta są większe, bo jeśli sprzedawca nie zgadza się z reklamacją musi udowodnić, że uszkodzenie lub niesprawność towaru została spowodowana przez klienta. Po tym terminie to konsument musi udowodnić, że wada towaru nie jest spowodowana na przykład niewłaściwym użytkowaniem.

Sprzedawca nie odpowiada jednak za niezgodność towaru z umową, jeżeli w chwili zakupu konsument o tej niezgodności wiedział lub powinien był wiedzieć.

Reklamację należy złożyć na piśmie. Sprzedawca po jej otrzymaniu ma 14 dni na ustosunkowanie się do niej. Jeśli nie zrobi tego w tym terminie, oznacza to, że zaakceptował nasze roszczenia.

 

Sprzedawca nie ma prawa odsyłać klienta do innych przedsiębiorców, np. producenta czy hurtownika.

Siudowska Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29407 )
Array ( [docId] => 29407 )