Co grozi właścicielowi psa, który pogryzł człowieka

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 16-08-2012 r.

Wiele osób nie może sobie wyobrazić życia bez swojego czworonożnego przyjaciela, jakim jest pies. Zwierzęta te potrafią być jednak również bardzo niebezpieczne, o czym często donoszą media. Jakie zatem konsekwencje poniesie właściciel, którego pupil zaatakował człowieka?

 

Odpowiedzialność cywilna, za wyrządzoną przez zwierzę szkodę, została uregulowana w art. 431 Kodeksu cywilnego. Zgodnie z powołanym przepisem, każdy kto zwierzę chowa albo się nim posługuje, jest zobowiązany do naprawienia wyrządzonej przez nie szkody.

Oznacza to zatem, że w przypadku pogryzienia człowieka przez psa, po stronie poszkodowanego powstanie, wobec tego kto zwierzę chowa, roszczenie odszkodowawcze za doznany uszczerbek na zdrowiu.

Istotne jest, że osoba, która zwierzę chowa, będzie odpowiadała za nie niezależnie od tego czy wyrządzona przez nie szkoda powstała bezpośrednio pod jej nadzorem, czy też wtedy, gdy zwierzę uciekło lub się zabłąkało.

Roszczenie na gruncie omawianego przepisu powstanie wtedy, gdy zwierzę wyrządziło szkodę z własnego popędu, a więc samoistnie, niezależnie od zachowania człowieka.

Ustawodawca, w art. 431 Kodeksu cywilnego, posługuje się określeniem „kto zwierzę chowa”, oznacza to zatem, że odpowiedzialność za zwierzę będzie ponosiła nie tylko osoba, będąca jego właścicielem, ale także ten kto przez dłuższy czas sprawuje nad nim pieczę dla własnych celów, zapewniając w szczególności zwierzęciu schronienie oraz utrzymanie.


Porady prawne adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych - on line lub telefonicznie

 

 

Natomiast w Kodeksie wykroczeń przewidziano karalność za niezachowanie zwykłych lub nakazanych środków ostrożności przy trzymaniu zwierząt. Karą, w takim wypadku, jest nagana lub grzywna do 250 zł. Osobą odpowiedzialną na gruncie tego artykuły nie będzie też tylko właściciel zwierzęcia, ale każdy kto sprawuje nad nim nadzór.


Zobacz także:

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29456 )
Array ( [docId] => 29456 )