Kiedy jest potrzebna zgoda dziecka na to, aby mogło zostać adoptowane

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 13-06-2012 r.

Zapewne każdy zadawał sobie pytanie, dlaczego tak mało postępowań adopcyjnych kończy się przysposobieniem, skoro chętnych do przysposobienia dziecka, jak i dzieci przebywających w domach dziecka jest tak wiele. Jednak już niekoniecznie zdajemy sobie sprawę z tego, że do adopcji jest czasem potrzebna zgoda dziecka, co również może wpływać na spadek ich ogólnej liczby.

Zgodnie z art. 118 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego, zgoda na przysposobienie jest konieczna, gdy przysposabiany ukończył 13 lat, a więc posiada ograniczoną zdolność do czynności prawnych. Zgoda ta stanowi przesłankę obligatoryjną przysposobienia, co oznacza, że bez niej do adopcji dojść nie może.

Przyjmuje się natomiast, że owa zgoda nie jest wymagana, jeśli małoletni został ubezwłasnowolniony całkowicie, gdyż zgodnie z obowiązującymi przepisami, nie jest wówczas traktowany jak osoba, która ukończyła 13 lat. Ważne jest także, że jeżeli przysposobić chcą małżonkowie, to zgoda powinna być wyrażona w stosunku do każdego z nich, a więc potrzebne są dwie niezależne i odrębne zgody.

Nie bez znaczenia pozostaje także w sprawie o przysposobienie, stanowisko małoletniego, który nie ukończył jeszcze 13 lat. Ustawodawca, w powołanym artykule, obliguje sąd opiekuńczy do wysłuchania małoletniego w kwestii przysposobienia, jeżeli małoletni jest w stanie pojąć znaczenie przysposobienia. Nie został tutaj określony minimalny wiek, kiedy znaczenie przysposobienia może sobie dziecko uzmysłowić, ale przyjmuje się, że takie rozeznanie jest możliwe w momencie rozpoczęcia nauki szkolnej, a więc gdy dziecko ma 6- 7 lat.

 

Oczywiście również i od tego uregulowania znajdziemy wyjątek. Sąd opiekuńczy może orzec przysposobienie bez zgody lub wysłuchania małoletniego, jeżeli nie jest on zdolny do wyrażenia zgody lub jeżeli z oceny stosunków między dzieckiem a chcącym go adoptować wynika, że uważa się on za dziecko przysposabiającego, a żądanie zgody lub wysłuchanie byłoby tutaj sprzeczne z dobrem dziecka.

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29463 )
Array ( [docId] => 29463 )