Kogo można adoptować

Data: 11-04-2012 r.

Adoptować można osobę małoletnią, jeżeli jest ona małoletnia w chwili złożenia wniosku o adopcję. Przysposobić (adoptować) dziecko można tylko dla jego dobra. Do adopcji dochodzi tylko w wyniku orzeczenia sądu rodzinnego.

Jeżeli ma miejsce adopcja dziecka, między przysposabiającym a przysposobionym musi być odpowiednia różnica wieku.

Do adopcji dochodzi w wyniku orzeczenia sądu rodzinnego. Adopcja może się także wiązać ze zmianą miejsca zamieszkania w Polsce i zamieszkaniem dziecka za granicą.

Zasadą jest, że wyrok w sprawie przysposobienia nie może być wydany po śmierci przysposabiającego lub osoby, która miała być przysposobiona. Orzeczenie sądu o przysposobieniu może być wydane wyjątkowo po śmierci przysposabiającego, jeżeli oboje małżonkowie wystąpili o adopcję, a po śmierci jednego z małżonków drugi z nich podtrzymuje chęć adopcji oraz gdy przez dłuższy czas przed wszczęciem postępowania o adopcję adoptowane dziecko pozostawało pod opieką przysposabiających lub też przysposabiającego, który następnie zmarł.

Jeżeli dziecko skończyło 13 lat dla jego adoptowania potrzebna jest jego zgoda. Sąd ma też obowiązek wysłuchać w sprawie jego adopcji dziecko, które nie skończyło lat 13, jeżeli jest ono w stanie zrozumieć, z czym się wiąże adopcja.

Aneta Mościcka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29458 )
Array ( [docId] => 29458 )