Alimenty na dziecko umieszczone w rodzinie zastępczej

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 10-06-2012 r.

Podczas orzekania w sprawach z zakresu prawa rodzinnego priorytetem jest kierowaniem się przez sąd dobrem dziecka. Jednym z takich przypadków jest umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej, jeżeli jego dobro jest zagrożone.

 

Rodziny zastępcze można podzielić na:

  • spokrewnione z dzieckiem,
  • niespokrewnione z dzieckiem,
  • zawodowe, niespokrewnione z dzieckiem: wielodzietne, specjalistyczne lub o charakterze pogotowia rodzinnego.

Rodzina zastępcza ma zarówno prawo, jak i obowiązek, wykonywania bieżącej opieki nad dzieckiem przebywającym u niej, wychowywania go i reprezentowania, zwłaszcza w dochodzeniu świadczeń alimentacyjnych.

Przyznanie rodzinie zastępczej prawa do reprezentowania dziecka w sprawach alimentacyjnych będzie miało miejsce przede wszystkim w sytuacji, gdy umieszczenie dziecka w rodzinie zastępczej nastąpiło na skutek ograniczenia, a idąc dalej i kierując się stanowiskiem Sądu Najwyższego, także pozbawienia rodziców władzy rodzicielskiej.

Mimo jasnego uregulowania, kto może reprezentować dziecko w sprawach o roszczenia alimentacyjne, to jednak nadal otwarta pozostaje kwestia do czyich rąk te zasądzone alimenty powinny trafić.


Porady prawne adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych - on line lub telefonicznie

 

 

Doktryna stoi na stanowisku, że w przypadku, gdy rodzina zastępcza została ustanowiona przed sprawą rozwodową rodziców dziecka, które u niej przebywa, wówczas należy zasądzić alimenty na rzecz dziecka „do rąk” rodziny zastępczej.

W przypadku, gdy rodzina zastępcza zostaje ustanowiona dopiero w wyroku rozwodowym, to zasadne jest, aby sprawę o alimenty na rzecz dziecka pozostawić bez rozstrzygnięcia i poczekać do uprawomocnienia się wyroku rozwodowego. Inne rozwiązanie prowadziłoby bowiem do zasądzenia alimentów „do rąk” rodziców, choć nie posiadają lub posiadają oni w ograniczonym stopniu władzę rodzicielską, a dziecko faktycznie przebywa w rodzinie zastępczej.

 

 

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29521 )
Array ( [docId] => 29521 )