Czy wynagrodzenie z pracy dziecka jest dochodem rodziny

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 01-06-2012 r.

Dziecko, które uzyskuje dochody z własnej pracy, powinno przyczyniać się do pokrywania kosztów utrzymania rodziny, jeżeli mieszka u rodziców. Drugim obowiązkiem nałożonym na dziecko jest to, że dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich, jest obowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie.

 

 

Nie trzeba spoglądać do kodeksu, aby wiedzieć, że rodzice i dzieci są zobowiązani do wzajemnego wsparcia. Jednak nie małe zaskoczenie może stanowić uregulowanie zawarte w art. 91 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Jaką tym razem ustawodawca „niespodziankę” tam przewidział?

Otóż, zgodnie z powołanym przepisem, dziecko, które uzyskuje dochody z własnej pracy, powinno przyczyniać się do pokrywania kosztów utrzymania rodziny, jeżeli mieszka u rodziców. Drugim obowiązkiem nałożonym na dziecko, a wynikającym z tego samego artykułu, jest to, że dziecko, które pozostaje na utrzymaniu rodziców i mieszka u nich, jest obowiązane pomagać im we wspólnym gospodarstwie.

Mało kto z nas zdaje sobie sprawę, że takie obowiązki zostały uregulowane ustawą. Chęć pomagania rodzicom, czy przyczynianie się w sposób materialny do utrzymania rodziny, kojarzy się zazwyczaj z dobrą wolą dziecka lub z wpojonymi mu wartościami, a nie z kodeksowym zobowiązaniem.

Wskazane powyżej obowiązki dziecka nie zostały jednakże bezpośrednio obwarowane żadną sankcją z tytułu ich nie wypełnienia. Doktryna wskazuje jednak, że w sposób pośredni, sąd opiekuńczy może pozbawić dziecko, na gruncie art. 21 Kodeksu cywilnego, możliwości rozporządzania swoim zarobkiem.


Porady prawne adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych - on line lub telefonicznie

 

Należy mieć na względzie, że „pomoc”, którą dziecko jest obowiązane świadczyć, obejmuje czynności o charakterze pracy fizycznej w gospodarstwie domowym, gospodarstwie rolnym lub warsztacie rzemieślniczym.

Ponadto, świadczona pomoc nie może kolidować ze zdobywaniem odpowiednich kwalifikacji i przygotowaniem do obranego zawodu, oraz nie może wpływać ujemnie na rozwój fizyczny i umysłowy dziecka. Przeciwne podejście godziłoby bowiem w inną zasadę prawa rodzinnego i opiekuńczego, jaką jest dobro dziecka.

 

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29518 )
Array ( [docId] => 29518 )