Przestępstwo przeciwko matce dziecka podstawą do pozbawienia władzy rodzicielskiej ojca

Autor: Kaczmarczyk Dorota
Data: 10-06-2012 r.

Możliwe jest pozbawienie władzy rodzicielskiej jednego z rodziców, który dopuszcza się przestępstwa względem drugiego rodzica, nawet jeśli jego relacje i zachowanie wobec dziecka są prawidłowe.

 

Kwestię pozbawienia władzy rodzicielskiej reguluje art. 111 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego. Zgodnie z powołanym przepisem, jeżeli władza rodzicielska nie może być wykonywana, jest nadużywana lub rodzice rażąco zaniedbują należące do nich obowiązki, sąd opiekuńczy pozbawi rodziców władzy rodzicielskiej. Czy wobec takiego uregulowania możliwe jest pozbawienie władzy rodzicielskiej na tej podstawie, że jeden z rodziców dopuszcza się przestępstwa przeciwko rodzinie dziecka?

Choć nie wynika to wprost z przytoczonego artykułu, to jednak uznaje się, że jest możliwe pozbawienie władzy rodzicielskiej z tej przyczyny, że jeden rodzic dopuszcza się przestępstwa względem drugiego, nawet jeśli jego relacje i zachowanie wobec dziecka są prawidłowe. Przytoczone twierdzenie zostało wysnute po rozpoznaniu sprawy zabójstwa matki przez ojca.

Słuszne, wobec powyższego zatem jest, że należy przeanalizować kwestię, czy ze względu na dotychczasowe zachowanie i cechy osobowości rodzica, który dopuszcza się przestępstwa względem rodziny, daje on gwarancję właściwego wykonywania władzy rodzicielskiej czy władzy tej uchybił.

 

 

Sąd Najwyższy również zajął się tą kwestią. W jednym z postanowień, mając na względzie normy prawa międzynarodowego, wysnuł wniosek, że na rodzicach ciąży szczególny obowiązek, jakim jest wychowanie dziecka w rodzinie. Analizując dalej stanowisko Sądu Najwyższego, ojciec, który dopuścił się zabójstwa matki, niszczy środowisko rodzinne i stanowi to po jego stronie zaniedbanie obowiązków jakie ciążą na rodzicu, co w konsekwencji prowadzi do pozbawienia władzy rodzicielskiej.

Teza ta może odnosić się do wszystkich przestępstw przeciwko rodzinie dziecka, ze znęcaniem się nad matką dziecka włącznie.


Porady prawne adwokatów, radców prawnych, doradców podatkowych - on line lub telefonicznie

Kaczmarczyk Dorota

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 29522 )
Array ( [docId] => 29522 )