Alkomat w firmie a koszty podatkowe

Autor: Styczyński Rafał
Data: 25-06-2012 r.

Niejednokrotnie przedsiębiorcy mają problem z pracownikami gdy zachodzi podejrzenie, że pracownik stawia się do pracy nietrzeźwy. Wyjściem z sytuacji jest zakup alkomatu, jednak powstaje pytanie czy wydatki poniesione na jego zakup mogą stanowić koszt uzyskania przychodu?

Podatnik może traktować jako koszt podatkowy tylko te wydatki, które wiążą się z osiągnięciem przychodu lub ochroną źródeł przychodu. Powyższy związek powinien wynikać z charakteru świadczonych usług/sprzedawanych towarów.

W mojej opinii wydatki na zakup alkomatu mogą przyczynić się do poprawy jakości, a także mogą wyeliminować ewentualne wypadki przy pracy związane ze spożywaniem alkoholu. Zatem wydatek na zakup atestowanego testera trzeźwości (alkomatu) może stanowić koszt uzyskania przychodów, jako wydatek związany jest z całokształtem działalności gospodarczej podatnika.

Również organy podatkowe potwierdzają, że wydatki na zakup alkomatu stanowią koszt uzyskania przychodu. Przykładowo w piśmie z 06 kwietnia 2007 r, nr PO3/423/9/9/MZ/2/2007, Naczelnika Zachodniopomorskiego Urzędu Skarbowego, możemy przeczytać:

 

(…)Podatnik zakupił atestowane urządzenie do badania zawartości alkoholu w organizmie pracowników.

Mając na uwadze fakt, iż poniesiony wydatek związany jest z całokształtem działalności gospodarczej Spółdzielni, należy zaliczyć go do kosztów pośrednio związanych z osiągnięciem przychodów.

W świetle powyższego, wydatek poniesiony przez Spółdzielnię na zakup alkomatu, stanowić będzie koszt uzyskania przychodu w dacie faktycznego poniesienia, zgodnie z art. 15 ust. 1 ustawy (…)”.

Należy jednak pamiętać, że użycie alkomatu wymaga zgody pracownika, ponieważ żaden przepis nie zmusza go do poddania się takiemu badaniu. Pracownik niedopuszczony do pracy z powodu podejrzenia, że stawił się do pracy po spożyciu alkoholu albo że spożywał go w pracy, ma prawo żądać od pracodawcy przeprowadzenia badania stanu trzeźwości.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31615 )
Array ( [docId] => 31615 )