Czy dofinansowanie do wypoczynku z ZFŚS jest dochodem pracownika

Autor: Dąbrowska Krystyna
Data: 25-06-2012 r.

Zgodnie z art 2 pkt 5 ustawy z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych osoby uprawnione do korzystania z ZFŚS to pracownicy i ich rodziny, emeryci, renciści i ich rodziny oraz inne osoby, którym pracodawca przyznał w regulaminie prawo do korzystania ze świadczeń socjalnych finansowanych z Funduszu

Zasady i warunki korzystania z usług i świadczeń finansowanych z Funduszu oraz zasady przeznaczania środków Funduszu na poszczególne cele i rodzaje działalności socjalnej powinien określać regulamin zakładowy, ustalony w porozumieniu ze związkami zawodowymi.

Pracodawca, u którego nie działa zakładowa organizacja związkowa, uzgadnia regulamin z pracownikiem wybranym przez załogę do reprezentowania jej interesów.

Jak stanowi treść art 4 powyższej ustawy, układ zbiorowy pracy może dowolnie kształtować wysokość odpisu na ZFŚS, a nawet może również zawierać postanowienie, że ZFŚS wcale nie będzie tworzony. Pracodawca może również rozszerzyć zakres osób uprawnionych, ale nie może go zawężać. U pracodawców, których pracownicy nie są objęci układem zbiorowym pracy, postanowienia w tych sprawach może zawierać regulamin wynagradzania. Sprawdź zatem, jak to działa u Ciebie w pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31617 )
Array ( [docId] => 31617 )

Array ( [docId] => 31617 )