Czy opłaty za wydanie zaświadczeń są kosztami podatkowymi

Autor: Styczyński Rafał
Data: 12-04-2012 r.

Przedsiębiorcy z różnych powodów muszą niezwykle często występować o wydawanie zaświadczeń. Zazwyczaj są one odpłatne, powstaje wówczas pytanie czy można poniesione na nie wydatki zaliczyć do kosztów podatkowych?

 

Zgodnie z ogólną regułą kosztami podatkowymi mogą być tylko takie wydatki, które wpływają na osiągnięcie przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów. Ponadto wydatek nie może znajdować się w katalogu wydatków, które nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu.

Należy zatem przyjąć, iż kosztami uzyskania przychodów są wszelkie racjonalnie uzasadnione wydatki związane z prowadzoną działalnością, których celem jest osiągnięcie, zabezpieczenie i zachowanie źródła przychodów; przy czym przy ustalaniu kosztów uzyskania przychodu, każdy przypadek poza wyraźnie wskazanymi w ustawie wymaga indywidualnej oceny pod kątem bezpośredniego związku z przychodami i racjonalnością działania dla ociągnięcia przychodu.

Podatnicy zwracający się o wydanie zaświadczenia o niezaleganiu starają się przedstawić swoją firmę jako wiarygodnego kontrahenta lub kredytobiorcę. W związku z tym należy stwierdzić, że wydatki związane z uzyskaniem zaświadczenia mieszczą się w ogólnej definicji kosztów uzyskania przychodów.

Nie ma zatem wątpliwości, że uzyskanie zaświadczenia pośrednio służy osiągnięciu przychodów przed podatnika. Jeżeli otrzyma kredyt lub pozyska nowych kontrahentów, jego przedsiębiorstwo będzie się rozwijało, co w konsekwencji może doprowadzić do powstania przychodów.

 

 

 

Również organy podatkowe w przedmiotowej kwestii zajmują korzystne dla podatników stanowisko. Tytułem przykładu jest pismo Naczelnika Urzędu Skarbowego w Tomaszowie Mazowieckim z 12 czerwca 2003 r., nr US. 1/3.415-15/03, w którym możemy przeczytać:

„(…) Firma często uczestniczy w przetargach, gdzie wymagane są zaświadczenia o niezaleganiu w podatkach względem ZUS, jak również odpis z KRS-u. Z każdorazowym ubieganiem się o ww. zaświadczenia uiszczane są odpowiednie opłaty.

W związku z powyższym wydatki poniesione z tytuły opłat przy ubieganiu się o zaświadczenie o niezaleganiu (opłaty skarbowe) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodu, gdy wiążą się z funkcjonowaniem firmy (…)”.

 

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31605 )
Array ( [docId] => 31605 )