Czy zakup GPS można zaliczyć do kosztów

Autor: Styczyński Rafał
Data: 11-04-2012 r.

Przy prowadzeniu działalności gospodarczej niejednokrotnie zarówno przedsiębiorcy jak i ich pracownicy muszą udawać się podróże. W związku z powyższym powszechnym stało się używanie GPS. Jednakże powstaje pytanie czy można wskazane wydatki zaliczyć do kosztów?

Kosztami uzyskania przychodów są koszty poniesione w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów, z wyjątkiem kosztów wymienionych w art. 16 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych. Przywołana regulacja wskazuje, że definicja kosztów uzyskania przychodów – dla celów podatku dochodowego – składa się z dwóch podstawowych elementów, które łącznie tworzą swego rodzaju normatywną klauzulę generalną.

Pierwszy z tych elementów określić można mianem przesłanki pozytywnej, zakładającej spełnienie łączne dwóch warunków, tj.:

  • konieczność faktycznego – co do zasady – poniesienia wydatku,
  • poniesienie wydatku musi nastąpić w celu osiągnięcia przychodu lub zachowania albo zabezpieczenia jego źródła.

Drugi z tych elementów stanowi przesłankę negatywną, zgodnie z którą, ponoszony wydatek nie został ujęty w zamkniętym katalogu wydatków nieuznawanych za koszty uzyskania przychodów.

Niewątpliwie wydatki na zakup urządzenia GPS spełnia wskazane powyżej warunki bowiem powodujące lepsze wykorzystanie pojazdu, a także oszczędności z tytułu mniejszego zużycia paliwa. Dlatego moim zdaniem przedmiotowe wydatki mają pośredni związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mogą mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. Ponadto szybsze dotarcie do klienta wywiera również pozytywny wpływ na budowanie zaufania i zacieśnianie więzi między kontrahentami.

Również organy podatkowe nie kwestionują przedmiotowych wydatków, przykładowo Naczelnik Urzędu Skarbowego w Łodzi w piśmie z 23 lutego 2006 r., nr IX-005/5/Z/K/06 zajął korzystne dla podatników stanowisko. W rozpatrywanym stanie faktycznym podatnik zakupił przenośne urządzenie GPS wraz z dodatkowym wyposażeniem. Zaliczenie tego wydatku do kosztów argumentował tym, że jego zamontowanie pozwoli na szybkie dotarcie na plany filmowe, które bardzo często znajdują się w mało znanej okolicy (na terenie Polski, jak również na terenie krajów Unii Europejskiej). Urząd Skarbowy potwierdził stanowisko podatnika, twierdząc, że:

„(...) W związku z powyższym, biorąc pod uwagę przedstawiony przez Pana stan faktyczny, zdaniem tutejszego organu podatkowego wydatki na zakup urządzenia GPS (nawigacji satelitarnej), powodujące lepsze wykorzystanie pojazdu, będą miały związek z prowadzoną działalnością gospodarczą i mogą mieć wpływ na powstanie lub zwiększenie przychodu. (...)”.

Zasadniczo GPS to rzecz do samodzielnego użytku. Jest więc odrębnym środkiem trwałym. To, że wykorzystujemy nawigację akurat w danym samochodzie, nie powoduje jego ulepszenia. Dlatego też wydatek na zakup GPS można zaliczyć bezpośrednio do kosztów, chyba że kosztował więcej niż 3500 zł – wtedy trzeba go amortyzować. Jedynie w przypadku gdy system GPS jest montowany na stałe w samochodzie zwiększy jego wartość początkową.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31589 )
Array ( [docId] => 31589 )