Prawo do adresu internetowego jako koszty pośrednie

Data: 02-12-2012 r.

Prawo do korzystania z adresu internetowego zaliczymy do pośrednich kosztów prowadzenia działalności i ujmiemy jednorazowo w kosztach pośrednich. Załóżmy, że osoba fizyczna dokonała cesji na spółkę z o.o. Jakie ta operacja powinna znaleźć odzwierciedlenie w dokumentach księgowych, aby postąpić zgodnie z ustawą o rachunkowości?

Jeśli nabyte zostały prawa autorskie do domeny, to mogą być one uznane za wartość niematerialną i prawną, ale w przypadku niskiej jednostkowej wartości (np. poniżej 3.500 zł) można je zaliczyć do kosztów pośrednich.

W przypadku, gdy cesja była tytułem darmym i nie jest możliwe ustalenie ceny nabycia składnika aktywów, a w szczególności przyjętego nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny - jego wyceny dokonuje się według ceny sprzedaży takiego samego lub podobnego przedmiotu. Wynika to z art. 28 ust. 2 ustawy o rachunkowości.

Z punktu widzenia podatkowego zgodnie z art. 12 ust. 1 ustawy o podatku dochodowym od osób pranych (dalej: updop) przychodami są w szczególności wartość otrzymanych nieodpłatnie lub częściowo odpłatnie rzeczy lub praw, a także wartość innych nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń.

Zatem wartość otrzymanych nieodpłatnie rzeczy lub praw określoną na podstawie cen rynkowych stosowanych w obrocie rzeczami lub prawami tego samego rodzaju i gatunku, z uwzględnieniem w szczególności ich stanu i stopnia zużycia oraz czasu i miejsca ich uzyskania należy ująć, jako przychód podatkowy w spółce z o.o.

Podstawa prawna:

  • art. 12 ust.1 pkt 2 i art. 12 ust. 5 art. 15 ust. 4d ustawy z 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (Dz.U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm.),
  • art. 28 ust. 2 ustawy z 29 września 1994 r. o rachunkowości (Dz.U. z 2009 r. nr 152, poz. 1223 ze zm.).

dr Katarzyna Trzpioła

Opracowanie redakcyjne: Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31663 )
Array ( [docId] => 31663 )