Przekroczenie limitu przy prowadzeniu komisu

Autor: Styczyński Rafał
Data: 12-04-2012 r.

Podmioty prowadzące komis zobowiązane są do używania kas fiskalnych w przypadku przekroczenia limitów. Kwesta problematyczną jest co należy wliczyć do limitu - czy kwotę prowizję czy też całkowitą kwotę sprzedaży.

Rozporządzenie o zwolnieniach z obowiązku stosowania kas fiskalnych przewiduje kryterium związane z wielkością obrotu wyznaczające zakres zwolnień podmiotowych od ewidencjonowania. Zasadniczo w okresie do 31 grudnia 2010 r. zwolnione są z obowiązku ewidencjonowania przy zastosowaniu kasy fiskalnej dwie grupy podatników:

  • podatnicy kontynuujący działalność w 2012 r., u których kwota obrotu z działalności na rzecz osób fizycznych nie prowadzących działalności gospodarczej nie przekroczyła w poprzednim roku podatkowym kwoty 40.000 zł;
  • podatnicy rozpoczynający sprzedaż w 2012 r. do czasu przekroczenia u nich obrotu w wysokości 20.000 zł., zwolnienie obowiązuje do dnia przekroczenia tej kwoty.

Rozporządzenie w sprawie kas rejestrujących odnosi się do obrotu osiąganego przez podatnika. Natomiast obrotem jest kwota należna z tytułu sprzedaży, pomniejszona o kwotę należnego podatku. Kwota należna obejmuje zaś całość świadczenia należnego od nabywcy. Wynika z tego, że do obliczenia limitu uprawniającego do zwolnienia należy przyjmować całą wartość należności, a nie tylko wartość marży.

 

Takie stanowisko potwierdzają również organy podatkowe. Stanowisko takie potwierdził Naczelnik Urzędu Skarbowego w Piasecznie w piśmie z 24 września 2004 r., nr US18/ZT/T/448-53/04/BK:

(...) W myśl przepisu § 5 ust. 5 rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 23 kwietnia 2004 r. zmieniającego rozporządzenie w sprawie kryteriów i warunków technicznych, którym muszą odpowiadać kasy rejestrujące, oraz warunków stosowania tych kas przez podatników (Dz.U. z 2004 r. Nr 8, poz. 798) podatnicy prowadzący ewidencję przy zastosowaniu kas rejestrujących, u których podstawą opodatkowania jest kwota prowizji lub inna postać wynagrodzenia za wykonywane usługi w ramach umowy agencyjnej, zlecenia, pośrednictwa lub innych umów o podobnym charakterze albo marża, ewidencjonują na potrzeby obliczenia osiąganego przez nich obrotu oraz kwot podatku należnego całą wartość sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników.

Zatem limit 40 000 zł obliczany jest od całej wartości sprzedaży uzyskanej przez komis z tytułu dostawy towarów i po przekroczeniu tej kwoty następuje obowiązek ewidencjonowania za pomocą kasy rejestrującej całej wartości sprzedaży własnej oraz prowadzonej na rzecz lub w imieniu innych podatników (...)

Co prawda wskazana interpretacja została wydana na gruncie poprzednio obowiązujących przepisów, jednak nadal zachowuje swoją aktualność.

Styczyński Rafał

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31600 )
Array ( [docId] => 31600 )