Wierzyciel może żądać odsetek za czas opóźnienia

Kategoria: MSR/MSSF
Data: 20-04-2013 r.

Jednostka może naliczać odsetki za czas opóźnienia od nieuregulowanych terminowo należności i zaliczać do przychodów finansowych. Analogiczna zasada dotyczy zobowiązań – w przypadku ich nieuregulowania powinny zostać naliczone odsetki, które są kosztem finansowym.

Zgodnie z ustawą o rachunkowości naliczone odsetki za czas opóźnienia są ujmowane jako przychody finan­sowe. Są one bowiem wynikiem operacji na pieniądzu, a w szczególnym przypadku należności z tytułu dostaw i usług są korzy­ścią z tytułu udzielonego przez jednostkę kontrahentowi kredytu kupieckiego.

Z kolei zgodnie z MSR 8 w związku z MSR 39 to sama jednostka powinna określić w polityce rachunkowości, do jakiego rodza­ju przychodów będzie zaliczała odsetki za czas opóźnienia. Zdecydowana większość spółek polskich stosujących MSSF ujmuje odsetki jako przy­chody finansowe, ale nie jest to podejście obligatoryjne. Jeśli odsetki dotyczą pro­wadzonej działalności sprzedażowej, nie ma przeszkód, a nawet powiedzieć można właściwsze jest, ujmowanie odsetek od należności handlowych jako przychodów ze sprzedaży, szczególnie jeśli ich naliczanie jest wpisane w politykę sprzedażową firmy.

Często też spotykamy ujmowanie takich odsetek za czas opóźnienia jako tzw. pozostałych przychodów. Takie podejście praktykowane jest w jednost­kach, dla których przychody/koszty finan­sowe obejmują przede wszystkim operacje związane z obsługą źródeł finansowania.

 

Należy zwrócić uwagę na problem nali­czania odsetek od zaległych odsetek – przepisy generalnie zabraniają pobie­rania odsetek od zaległych odsetek. Od tego zakazu są jednak wyjątki. Odsetki od zaległych odsetek można pobierać tylko w trzech przypadkach:

  • od chwili wytoczenia powództwa o zale­głe odsetki,
  • gdy po powstaniu zaległości strony zgo­dziły się na doliczenie zaległych odsetek do dłużnej sumy,
  • w przypadku pożyczek długotermi­nowych udzielanych przez instytucje kredytowe.

Podstawa prawna:

  • MSR 8 Zasady (polityka) rachunkowości, zmiany wartości szacunkowych i korygowanie błędów,
  • MSR 39 Instrumenty finansowe.

dr Katarzyna Trzpioła, Wydział Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wykorzystanie firmowego auta do celów prywatnych

pobierz

Księgowanie zdarzeń gospodarczych w pytaniach i odpowiedziach

pobierz

5 błędów w księgowaniu środków trwałych

pobierz

Ewidencja różnic kursowych zgodnie z UoR i MSR

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31760 )
Array ( [docId] => 31760 )