Pasza lecznicza z nową regulacją

Kategoria: Hodowla
Data: 14-11-2022 r.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o paszach oraz ustawy o odpadach ma dostosować polskie przepisy, do regulacji europejskiej. Nowelizacja odnosi się do przepisów poświęconych wytwarzaniu, wprowadzaniu do obrotu i stosowaniu paszy leczniczej. 

Nowelizacja ustawy wynika więc z konieczności dostosowania polskich przepisów do rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/4 z 11 grudnia 2018 r. w sprawie wytwarzania, wprowadzania na rynek i stosowania paszy leczniczej, zmieniającego rozporządzenie (WE) nr 183/2005 Parlamentu Europejskiego i Rady oraz uchylającego dyrektywę Rady 9/167/EWG, zwanego dalej „rozporządzeniem 2019/4”. Rozporządzenie obowiązuje w polskim porządku prawnym bezpośrednio - polskie przepisy muszą jednak zapewnić jego skuteczne stosowanie. 

Regulacja europejska zakłada ujednolicenie przepisów dotyczących wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania paszy leczniczej. Ujednolicenie ma przede wszystkim dotyczyć wymagań dla podmiotów działających na rynku pasz, które pozwalają im wytwarzać, transportować i przechowywać paszę leczniczą, a także produkty pośrednie. 

Głównym celem jest zagwarantowanie odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa dla zdrowia ludzi i zwierząt. Mają zapewnić odpowiednią informację dla użytkownikom i wprowadzić sprawne funkcjonowanie rynku wewnętrznego. 

Rozwiązania przewidziane w polskiej ustawie dotyczą kontroli i zatwierdzania podmiotów zajmujących się wytwarzaniem, przechowywaniem, transportem i wprowadzaniem do obrotu paszy leczniczej lub produktów pośrednich. Zatwierdzenie będą wykonywać wojewódzcy lekarze weterynarii. 

Zakłada się także obowiązkowe rejestrację podmiotów prowadzących wyłącznie działalność handlową - bez przechowywania paszy leczniczej lub produktów pośrednich. Takiej rejestracji będą podlegały również podmioty prowadzące handel detaliczny paszy leczniczej. Obowiązek nałożono także na podmiotu zajmujące się jedynie transportem lub przechowywaniem paszy leczniczej lub produktów pośrednich w zaplombowanych opakowaniach lub pojemnikach. 

Obecnie funkcjonujące zlecenie na paszę leczniczą, zostanie zastąpione receptą weterynaryjną na paszę leczniczą. 

Nowe przepisy odnoszą się również do systemu gromadzenia i unieszkodliwiania pasz leczniczych oraz produktów pośrednich, które nie zostały wykorzystane bądź są przeterminowanych. Wytwórnie i dystrybutorzy zostaną zwolnieni z konieczności uzyskania zezwoleń na zbieranie odpadów. 

Ważne: Od 1 stycznia 2024 r. będzie obowiązywał zakaz wytwarzania, wprowadzania do obrotu i stosowania w żywieniu zwierząt pasz genetycznie zmodyfikowanych oraz organizmów genetycznie zmodyfikowanych przeznaczonych do użytku paszowego. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w wykazie decyzji rządu - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42368 )
Array ( [docId] => 42368 )