Ptasia grypa - ważna jest bioasekuracja

Kategoria: Hodowla
Data: 11-12-2022 r.

Zarówno u ptaków dzikich jak i hodowlanych pojawiły się już pierwsze w tym sezonie ogniska choroby. Poziom zagrożenia jest na wysokim poziomie, do czego przyczyniają się warunki atmosferyczne oraz trwająca migracja ptaków. Istnieje zagrożenie pojawienia się więc kolejnych ognisk ptasiej grypy, co jest szczególnie niebezpieczne w gospodarstwach zajmujących się hodowlą drobiu. Stąd tak ważne jest, by przestrzegać zasad bioasekuracji. 

Resort rolnictwa ostrzega, że każde nowe ognisko ptasiej grypy to wielkie straty dla całego sektora hodowców drobiu. Ryzyko można zminimalizować, dzięki wspólnym działaniom hodowców, które pozwoli zabezpieczyć zwierzęta przed wirusem. Dzięki temu zmniejszy się także ryzyko wprowadzenia kolejnych obostrzeń w sektorze drobiarskim. 

Wszystkie gatunki drobiu i wiele ptaków dzikich jest podatnych na zakaźną chorobę wirusową nazywaną ptasią grypą. Chorobę przenoszą często właśnie dzikie ptaki, głównie kaczki, gęsi i łabędzie. Wirus prowadzi bardzo często do wysokiej śmiertelności ptactwa domowego. Niestety, jeśli w stadzie stwierdza się ognisko choroby, w konsekwencji likwidowane jest całe stado. Skutkiem są również ograniczenia wprowadzane dla całego sektora. Prowadzi to m.in. do czasowej utraty rynków zbytu, w konsekwencji wpływa na płynność finansową hodowców i zakładów przetwórstwa. 

Pojawiające się ogniska choroby sprawiają, że hodowcy powinni teraz wykazać się szczególną troską i uwagą, dzięki czemu można zmniejszyć ryzyko wystąpienia ptasiej grypy w gospodarstwie. Resort rolnictwa przypomina, że hodowcy mają obowiązek stosować określone zasady bioasekuracji. Sprowadzają się one do zagwarantowania takich warunków, w których domowe ptaki nie mają kontaktu z ptactwem dzikim, ani do zbiorników wody czy paszy, z której ptaki dzikie mogłyby skorzystać. 

Wśród wskazywanych zasad bioasekuracji jest chociażby zakaz pojenia drobiu oraz ptaków domowych wodą ze zbiorników dostępnych także dla dzikiego ptactwa. Generalnie trzeba zadbać, by ptaki hodowlane nie miały w ogóle dostępu do takich zbiorników. Z kolei dzikie ptaki nie mogą mieć dostępu do paszy podawanej tym domowym. 

Na terenie gospodarstwa nie powinny pojawiać się zwłoki dzikich ptaków ani tusze ptaków łownych, a ptactwo hodowlane powinno być trzymane w taki sposób, by ograniczyć ich kontakt z dzikimi. 

Przed wejściami i wyjściami z budynków inwentarskich w których trzymany jest drób warto rozłożyć maty dezynfekcyjne. Należy myć i odkażać ręce oraz stosować odzież ochronną oraz obuwie ochronne przy wchodzeniu i wychodzeniu ze wskazanych budynków, zadbać również od czystość i odkażanie narzędzi i sprzętu służącego do obsługi zwierząt. 

Miejsca, w których trzymany jest drób oraz inne ptaki powinny być zgłoszone do powiatowego lekarza weterynarii. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Mądra pochwała, twórcza krytyka

pobierz

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Ziołowa apteczka

pobierz

Zdrowy kręgosłup i stawy

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42460 )
Array ( [docId] => 42460 )