Projekt nowych przepisów został przygotowany w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Nowa ustawa ma za zadanie wprowadzić przepisy zapewniające jednolite funkcjonowanie systemu rejestracji i identyfikacji zwierząt. Jej zadaniem jest również wprowadzenie rozwiązań, które ułatwią walkę z ASF czyli z afrykańskim pomorem świń.
Rejestracja i identyfikacja zwierząt
Projekt ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt został przyjęty przez Radę Ministrów 28 czerwca 2022 r. Dostosowuje polskie prawo do europejskich regulacji dotyczących przenośnych chorób zwierząt.
Zobacz także: Walka z ASF trwa – pamiętaj o bioesekuracji
Identyfikacja zwierząt - nowy zakres
Bydło, owce, kozy i świnie będą identyfikowane i rejestrowane, a działania w tym zakresie nadal będzie kontynuować Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa (ARiMR).
Zadania Agencji w nowych przepisach zostają jednak rozszerzone. Będzie ona odpowiedzialna także za gromadzenie danych dotyczących pozostałych gatunków zwierząt, takich jaki zwierzęta jeleniowate oraz wielbłądowate. Ponadto do niej będzie należeć identyfikacja i rejestracja zakładów drobiu objętych takim wymogiem zgodnie z przepisami unijnymi.
Rozwój systemów teleinformatycznych
Nowe zadania Agencji to także rozbudowane wymagania dotyczące systemu informatycznego. Głównym zadaniem będzie zapewnienie spójności bazy danych Systemu Identyfikacji i Rejestracji Zwierząt z systemami Inspekcji Weterynaryjnej oraz innymi, związanymi z ochroną zwierząt.
Elektroniczne dokumenty zamiast papierowych
Jak w wielu przypadkach, także w kontekście identyfikacji i rejestracji zwierząt można się spodziewać zastąpienia dokumentów papierowych dokumentami elektronicznymi. Dotyczy to chociażby zgłoszenia zdarzeń dotyczących zwierząt, które od 2026 r. będą mogły odbywać się jedynie w formie elektronicznej. Niweluje to potrzebę prowadzenia księgi rejestracji lub ewidencji papierowej.
Termin wejścia w życie zmodyfikowanych przepisów jest dość odległy, co ma umożliwić poznanie nowych przepisów przez właścicieli zwierząt koniowatych, owiec, kóz, bydła oraz świń, a także wprowadzenie w związku z tym określonych działań, które umożliwią wdrożenie tych przepisów.
Przewidziano także rozwiązania dla osób, które mimo wydłużonego czasu, nie poradzą sobie z samodzielnym dokonywaniem zgłoszeń. Z pomocą przyjdą im wówczas przygotowani do tego działania pracownicy Ośrodków Doradztwa Rolniczego bądź też pracownicy Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa.
Zobacz także: Jeśli szukasz aktualnych informacji, które pomogą w Twojej codziennej pracy - poznaj miesięcznik Agrodoradca
Informacja umieszczona na oficjalnym portalu Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi - portal gov.pl
