Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, ubezpieczeniu społecznemu rolników podlega obowiązkowo: rolnik, zamieszkujący i prowadzący na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej osobiście i na własny rachunek działalność rolniczą w pozostającym w jego posiadaniu gospodarstwie rolnym, o powierzchni powyżej 1 ha przeliczeniowego użytków rolnych lub dział specjalny produkcji rolnej, w tym również w ramach grupy producentów rolnych, a także małżonek rolnika oraz domownik stale pracujący w tym gospodarstwie. Musi być spełniony warunek, że rolnik ten, jego małżonek i domownik nie podlegają innemu ubezpieczeniu społecznemu i nie mają ustalonego prawa do emerytury lub renty albo nie mają ustalonego prawa do świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Rolnik podejmujący zatrudnienie
Czy zatrudnienie i zgłoszenie pracownika do ZUS, który jest ubezpieczony w KRUS, niezależnie od wysokości wynagrodzenia, np. 1/4 etatu automatycznie wyklucza go z KRUS?
Umowa o pracę bez względu na wymiar czasu pracy pozbawia ubezpieczenia w KRUS
Przyjmuje się, że rolnik lub domownik podlega innemu ubezpieczeniu społecznemu, jeżeli z tytułu wykonywania pracy (bez względu na wymiar czasu pracy) czy innej aktywności zawodowej, objęty jest obowiązkowymi ubezpieczeniami: emerytalnym i rentowymi na podstawie przepisów ustawy systemowej. Podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu dotyczy zatem m.in.: osób, które:
- wykonują pracę w ramach umowy agencyjnej, umowy zlecenia,
- prowadzą działalność pozarolniczą, w tym pozarolniczą działalność gospodarczą,
- pobierają zasiłek dla bezrobotnych (rejestracja w charakterze bezrobotnego bez prawa do zasiłku nie jest uznawana za podleganie innemu ubezpieczeniu społecznemu),
- objęte są zaopatrzeniem emerytalnym, określonym w odrębnych przepisach.
Zobacz także:
Tagi: krus
