Częstotliwość przekazywania wpływów z prowadzenia stołówki szkolnej

Data: 31-05-2013 r.

W odniesieniu do jednostek oświatowych nie ma oficjalnych przepisów regulujących zasady przelewania okresowych wpływów z prowadzenia stołówki. Decyzję o terminach i sposobie odprowadzania do budżetu środków z tytułu prowadzenia stołówki może określić więc kierownik jednostki oświatowej w zarządzeniu wewnętrznym.

Określając jak często dana jednostka oświatowa powinna odprowadzać do organu wpływy z prowadzenia stołówki, można posiłkować się rozwiązaniami przewidzianymi dla jednostek państwowych w rozporządzeniu ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych.

 

Na podstawie tych przepisów państwowe jednostki budżetowe, przyjmujące dochody do kasy lub za pośrednictwem poczty, powinny przekazywać je do budżetu w dniu pobrania (wpływu) na właściwy rachunek bieżący dochodów. W uzasadnionych przypadkach kierownik jednostki może określić inną częstotliwość przekazywania gotówki do banku (§ 17 ust. 1).

Zapis upoważniający dyrektora samorządowej jednostki oświatowej do podjęcia decyzji o ustaleniu terminów przekazywania wpływów z prowadzenia stołówki powinien znaleźć się w uchwale organu prowadzącego.

Dostosowanie polityki rachunkowości szkoły

Samą decyzję o sposobie i terminach wpłat dochodów do kasy oraz częstotliwości odprowadzania ich do budżetu kierownik może określić w zarządzeniu w sprawie polityki rachunkowości szkoły.

Przy pobieraniu opłat za żywienie warto również zdyscyplinować rodziców, aby wpłacali należność za obiady do określonego dnia miesiąca (np. od 1. do 5.). W wielu szkołach taka praktyka jest stosowania i akceptowana przez rodziców.

Sprawozdawczość budżetowa

Jednostki oświatowe powinny pamiętać także, że w razie braku wydzielonego rachunku dochody z tytułu opłat za wyżywienie trzeba wykazać w sprawozdaniu Rb-27S z wykonania planu dochodów budżetowych jednostki samorządu terytorialnego/samorządowej jednostki budżetowej/jednostki samorządu terytorialnego.

W przypadku gdy szkoła rozlicza się przy użyciu odrębnego rachunku – zastosowanie ma sprawozdanie Rb-34S.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31888 )
Array ( [docId] => 31888 )