Gmina nie może potrącać wynagrodzenia za inkaso

Data: 15-07-2013 r.

Gmina rozliczając się z jednostką budżetową, z uwagi na zasadę budżetowania brutto, nie może stosować kompensaty. Organ nadrzędny powinien przelać jednostce wynagrodzenie za inkaso, a ta musi zwrócić wszelkie uzyskane dochody do budżetu.

Rada gminy jest uprawniona do zarządzenia poboru opłaty targowej w drodze inkasa. Może przy tym określić, czy inkasentowi należy się z wynagrodzenie za inkaso oraz ustalić jego wysokość (art. 19 pkt 2 ustawy o podatkach i opłatach lokalnych).

Jednostki budżetowe rozliczają się z organem nadrzędnym (np. gminą) przy zastosowaniu tzw. metody budżetowania brutto. Polega na tym, że swoje wydatki pokrywają bezpośrednio z budżetu samorządu, a pobrane dochody odprowadzają na jego rachunek.

Ustawa o finansach publicznych, w zakresie rozliczenia jednostek budżetowych z organem nadrzędnym, nie przewiduje możliwości kompensaty. Gmina powinna zatem przelać zakładowi wynagrodzenie za inkaso, a ta musi zwrócić wszelkie uzyskane dochody do budżetu. Nie można przy tym stosować potrąceń.

Przykład: Jednostka samorządu terytorialnego wyznaczyła zakład komunalny (jednostkę budżetową) do poboru opłaty targowej w drodze inkasa. Z tego tytułu wypłaca mu wynagrodzenie. Organ nadrzędny nie może potrącić środków finansowych przekazywanych na działalność zakładu komunalnego o kwotę należną inkasentowi.

Przedstawiciele organu stanowiącego gminy powinni zastanowić się nad sensem ustanawiania wynagrodzenia za inkaso podległym jednostkom organizacyjnym.
Wypłaty tego rodzaju są mobilizacją dla inkasentów będących osobami fizycznymi. Przelewanie ich jednak organizacjom może tylko przysporzyć dodatkowej pracy służbom finansowym JSFP.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31899 )
Array ( [docId] => 31899 )