Obowiązek udostępnienia przygotowanej informacji publicznej

Autor: Karol Zawadzki
Data: 24-04-2015 r.

Jeżeli nie istnieje konieczność wytworzenia nowych, nieistniejących dotychczas danych, nie można mówić o przetwarzaniu informacji publicznej. W takim przypadku jednostka nie może ograniczać do niej dostępu przez obowiązek wykazania interesu publicznego. Jest tak nawet, jeśli pozyskanie dokumentacji wymaga współpracy różnych komórek i jest czasochłonne.

W ramach realizacji projektu „Dobre prawo-sprawne rządzenie” ekspert współpracujący z ministerstwem administracji i cyfryzacji wydał opinię na temat możliwości odmowy przez jednostkę samorządu terytorialnego udzielenia informacji publicznej.

 

W omawianej sprawie do starostwa powiatowego wpłynął wniosek o udostępnienie informacji publicznej w zakresie zadań, projektów lub inwestycji obejmujących wydatki na rozwiązania teleinformatyczne. Wnioskodawca oczekiwał przesłania skanów dokumentów zawierających wnioskowane informacje. Jak podkreślali przedstawiciele starostwa, większość z nich nie jest dostępna w formie gotowych dokumentów, a ich opracowanie wymaga zaangażowania większej liczby osób i wydziałów. Zastanawiali się zatem, czy żądane informacje można uznać za wymagające przetworzenia i poprosić o wykazanie interesu publicznego, zgodnie z ustawą o dostępie do informacji publicznej.

Jak wskazał ekspert, prawo do informacji publicznej obejmuje przede wszystkim pozyskiwanie tzw. informacji prostej, a więc której zasadnicza treść nie ulega zmianie przed jej udostępnieniem. Prawo do uzyskania tzw. informacji przetworzonej przysługuje natomiast wyłącznie wówczas, gdy jest to szczególnie uzasadnione interesem publicznym. Pojęcie informacji przetworzonej nie zostało określone przez ustawodawcę, ale – jak wskazuje orzecznictwo – należy ją rozumieć jako taka, która zostanie przygotowana specjalnie dla wnioskodawcy wedle wskazanych przez niego kryteriów.

Sama konieczność selekcji dokumentów i protokołów, ich analizy pod względem treści oraz sięgania do materiałów archiwalnych lub źródłowych nie daje natomiast podstaw do zakwalifikowania żądanych dokumentów jako informacji przetworzonej. Są to zwykłe czynności, w wyniku których nie powstaje żadna nowa informacja.

W ocenie eksperta w opisywanym przypadku, niezależnie od rozproszenia dokumentów oraz konieczności ich pozyskania z różnych wydziałów oraz zeskanowania w znacznej ilości nie można uznać wymaganych danych za przetworzenie informacji i ograniczyć dostępu do niej przez obowiązek wykazania interesu publicznego.

Źródło:

www.mac.gov.pl

Karol Zawadzki

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37035 )
Array ( [docId] => 37035 )