Potrącenie niepodatkowych należności budżetowych

Data: 09-03-2016 r.

Potrącenie niepodatkowych należności budżetowych może nastąpić na wniosek zobowiązanego lub z urzędu, w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Jednostka budżetowa, której zobowiązanie zostało potrącone z wierzytelności zobowiązanego, jest zobowiązana wpłacić równowartość wygasłego zobowiązania do właściwego organu w terminie 7 dni od dnia dokonania potrącenia.

Niepodatkowe należności budżetowe podlegają potrąceniu z wzajemnej, bezspornej i wymagalnej wierzytelności zobowiązanego wobec Skarbu Państwa z tytułu:

 
  • prawomocnego wyroku sądowego lub zawartej ugody sądowej,
  • nabycia przez Skarb Państwa nieruchomości na cele uzasadniającej jej wywłaszczenie lub wywłaszczenia nieruchomości,
  • odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie,
  • odszkodowania uzyskanego na podstawie przepisów o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego,
  • odszkodowania orzeczonego w decyzji organu administracji rządowej.

Potrącenie przysługuje również zobowiązanemu w stosunku do gminy, powiatu lub województwa, z tytułu:

  • nabycia przez gminę, powiat lub województwo nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub wywłaszczenia nieruchomości na podstawie odrębnych ustaw,
  • odszkodowania orzeczonego w drodze decyzji wydanej przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę lub marszałka województwa.

Odsetki od należności

Odsetki od należności i zobowiązań, w tym również tych, do których stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty lub pod datą ostatniego dnia kwartału w wysokości odsetek należnych na koniec tego kwartału.

Zaległością jest niepodatkowa należność budżetowa niezapłacona w terminie płatności. Od zaległości naliczane są odsetki za zwłokę. Odpowiedzialność za naliczenie odsetek za zwłokę spoczywa na zobowiązanym. Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości niepodatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim (w dniu wpłaty) pozostaje kwota zaległości nieopodatkowanej do kwoty odsetek za zwłokę.

Barbara Jarosz, główna księgowa

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38726 )
Array ( [docId] => 38726 )