Niepodatkowe należności budżetowe podlegają potrąceniu z wzajemnej, bezspornej i wymagalnej wierzytelności zobowiązanego wobec Skarbu Państwa z tytułu:
Potrącenie niepodatkowych należności budżetowych
Potrącenie niepodatkowych należności budżetowych może nastąpić na wniosek zobowiązanego lub z urzędu, w drodze postanowienia, na które służy zażalenie. Jednostka budżetowa, której zobowiązanie zostało potrącone z wierzytelności zobowiązanego, jest zobowiązana wpłacić równowartość wygasłego zobowiązania do właściwego organu w terminie 7 dni od dnia dokonania potrącenia.
- prawomocnego wyroku sądowego lub zawartej ugody sądowej,
- nabycia przez Skarb Państwa nieruchomości na cele uzasadniającej jej wywłaszczenie lub wywłaszczenia nieruchomości,
- odszkodowania za niesłuszne skazanie, tymczasowe aresztowanie lub zatrzymanie,
- odszkodowania uzyskanego na podstawie przepisów o uznaniu za nieważne orzeczeń wydanych wobec osób represjonowanych za działalność na rzecz niepodległego bytu Państwa Polskiego,
- odszkodowania orzeczonego w decyzji organu administracji rządowej.
Potrącenie przysługuje również zobowiązanemu w stosunku do gminy, powiatu lub województwa, z tytułu:
- nabycia przez gminę, powiat lub województwo nieruchomości na cele uzasadniające jej wywłaszczenie lub wywłaszczenia nieruchomości na podstawie odrębnych ustaw,
- odszkodowania orzeczonego w drodze decyzji wydanej przez wójta, burmistrza, prezydenta miasta, starostę lub marszałka województwa.
Odsetki od należności
Odsetki od należności i zobowiązań, w tym również tych, do których stosuje się przepisy dotyczące zobowiązań podatkowych, ujmuje się w księgach rachunkowych w momencie ich zapłaty lub pod datą ostatniego dnia kwartału w wysokości odsetek należnych na koniec tego kwartału.
Zaległością jest niepodatkowa należność budżetowa niezapłacona w terminie płatności. Od zaległości naliczane są odsetki za zwłokę. Odpowiedzialność za naliczenie odsetek za zwłokę spoczywa na zobowiązanym. Jeżeli dokonana wpłata nie pokrywa kwoty zaległości wraz z odsetkami za zwłokę, wpłatę tę zalicza się proporcjonalnie na poczet kwoty zaległości niepodatkowej oraz kwoty odsetek za zwłokę w stosunku, w jakim (w dniu wpłaty) pozostaje kwota zaległości nieopodatkowanej do kwoty odsetek za zwłokę.
- Ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o finansach publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 885 ze zm.).
- Ustawa z 17 grudnia 2004 r. o odpowiedzialności za naruszenie dyscypliny finansów publicznych (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 168).
- Ustawa z 29 sierpnia 1997 r. – Ordynacja podatkowa (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 613 ze zm.).
- Ustawa z 29 września 1994 r. o rachunkowości (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 330 ze zm.).
- Rozporządzenie ministra finansów z 7 grudnia 2010 r. w sprawie sposobu prowadzenia gospodarki finansowej jednostek budżetowych i samorządowych zakładów budżetowych (tekst jedn.: Dz.U. z 2015 r. poz. 1542).
- Rozporządzenie ministra finansów z 5 lipca 2010 r. w sprawie szczególnych zasad rachunkowości oraz planów kont dla budżetu państwa, budżetów jednostek samorządu terytorialnego, jednostek budżetowych, samorządowych zakładów budżetowych, państwowych funduszy celowych oraz państwowych jednostek budżetowych mających siedzibę poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej (tekst jedn.: Dz.U. z 2013 r. poz. 289).
Zobacz także:
Tagi: jednostka budżetowa
