Będzie wyższy dodatek za wysługę lat dla funkcjonariuszy

Data: 08-01-2015 r.

W Ministerstwie Spraw Wewnętrznych trwają prace nad zmianą zasad naliczania dodatku za wysługę lat funkcjonariuszy. Zmiany w poszczególnych przepisach mają wejść w życie w pierwszych miesiącach 2015 roku – z naliczeniem od pierwszego stycznia. Nowe przepisy mają motywować i zachęcać do dłuższego pozostawania funkcjonariuszy w służbie.

Zmiany zasad naliczania dodatku za wysługę lat mają objąć funkcjonariuszy wszystkich służb podległych MSW, a więc Policji, Państwowej Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Biura Ochrony Rządu.

 

Przykładowo, zgodnie z projektem rozporządzenia ministra spraw wewnętrznych zmieniającego rozporządzenie w sprawie uposażenia zasadniczego oraz dodatków do uposażenia funkcjonariuszy Straży Granicznej, funkcjonariusze nadal otrzymywaliby po dwóch latach służby dodatek za wysługę łat w wysokości 2% należnego uposażenia zasadniczego, zwiększony z urzędu o 1% należnego uposażenia zasadniczego za każdy następny rok służby, aż do wysokości 20% po 20 latach służby. Natomiast po 20 latach służby zakłada się zmianę polegającą na zwiększeniu z urzędu o 2% należnego uposażenia za każdy następny rok służby po 20 latach służby, aż do wysokości 32% po 32 latach służby i następnie po 35 latach służby do wysokości 35%.

Ustalanie funkcjonariuszom dodatku w nowej wysokości dotyczyć będzie wyłącznie wysługi lat osiągniętej po dniu wejścia w życie rozporządzenia, tak by nie generować powstania dodatkowych skutków finansowych. Przy ustalaniu wysokości dodatku za wysługę lat funkcjonariuszom, którzy w dniu wejścia w życie rozporządzenia posiadają 21 lat służby, ma być uwzględniane zwiększenie tego dodatku wynikające z dotychczasowych przepisów – do czasu osiągnięcia przez nich 22 lat służby. Dla tej grupy funkcjonariuszy ustalenie wysokości przedmiotowego dodatku, zgodnie z nowymi uregulowaniami, byłoby niekorzystne, gdyż spowodowałoby obniżenie przyznanego obecnie zwiększenia o 0,5% należnego uposażenia zasadniczego.

Resort podał zakres wzrostu dodatku na przykładzie dzielnicowego posiadającego staż służby wynoszący 30 lat. Dotychczas dodatek stażowy stanowił 25% uposażenia zasadniczego, co daje kwotę 552,50 zł miesięcznie. Po podwyżce dodatek ten ma wynosić 663 zł (30% uposażenia zasadniczego).

Źródło:

www.msw.gov.pl

Karol Zawadzki, specjalista ds. finansów publicznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36344 )
Array ( [docId] => 36344 )