Rozliczenie delegacji przy braku dokumentów potwierdzających wydatki

Autor: Dariusz Dwojewski
Data: 03-09-2014 r.

Kiedy pracownik z jakiegoś powodu nie może przedłożyć pracodawcy dokumentów potwierdzających poniesienie określonych kosztów związanych z podróżą służbową, pracodawca może rozliczyć mu delegację na podstawie pisemnego oświadczenia.

Generalnie rozliczenie kosztów delegacji pracownika za każdym razem odbywa się na podstawie przedłożonych przez niego dokumentów potwierdzających poszczególne wydatki. Podróż służbową pracownik rozlicza przedkładając pracodawcy dokumenty potwierdzające poniesione koszty, m. in. bilety, paragony itp.

Nawet jednak jeśli z jakiegoś powodu nie może tego uczynić, np. pracownik zagubił bilety lub zostały mu skradzione, rozliczenie delegacji nadal pozostaje możliwe. Ale wówczas pracownik musi złożyć pracodawcy pisemne oświadczenie o dokonaniu konkretnego wydatku i przyczynie niemożności jego udokumentowania. I dopiero na tej podstawie pracodawca rozlicza delegację pracownika. Przepisy nie określają trybu postępowania w przypadku kiedy sytuacja zagubienia dokumentów potwierdzających poniesione w podróży służbowej wydatki nie jest jednorazowa.

Powtarzające się zagubienie dokumentów można zakwalifikować jako nieumyślne, lecz zawinione naruszenie obowiązków przez pracownika. Jeśli pracodawca w taki sposób oceni zaistniałe zdarzenie, to może zastosować wobec pracownika karę porządkową upomnienia lub nagany.

Dariusz Dwojewski, doradca prawny

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35639 )
Array ( [docId] => 35639 )