Nabycie prawa do urlopu wypoczynkowego cząstkowego

Data: 09-08-2016 r.

Pracownik podejmujący pracę po raz pierwszy, w roku kalendarzowym, ma prawo do urlopu wypoczynkowego w części odpowiadającej 1/12 jego wymiaru, który przysługiwał mu będzie po przepracowaniu roku. Zwykle jest to wymiar 20 dni, a część przypadająca po każdym miesiącu to 1,66 dnia pracy. Dla pełnoetatowca będzie to 1 pełny, 8-godzinny dzień pracy, 5 godzin i 17 minut.

Przepisy nie przewidują zaokrąglenia urlopu wypoczynkowego do pełnego dnia. Zaokrąglenie stosuje się bowiem do wymiaru urlopu osób zatrudnionych w niepełnym wymiarze czasu pracy oraz przy obliczaniu urlopu proporcjonalnego. Natomiast art. 1542 § 4 Kodeksu pracy: kp, dopuszcza udzielenie urlopu w wymiarze niższym niż dobowy wymiar czasu pracy pracownika, gdy wynika to z pozostałej do wykorzystania części urlopu wypoczynkowego, a taka sytuacja następuje w przypadku osób podejmujących pracę po raz pierwszy.

Prawo do urlopu wypoczynkowego cząstkowego

Przykład:

W jednostce zatrudniono dwóch nowych pracowników. Dla każdego z nich była to pierwsza praca. Jeden został zatrudniony 1 lipca, drugi 15 lipca.

Pierwszy pracownik będzie nabywał prawo do kolejnych urlopów cząstkowych: 31 lipca, 31 sierpnia, 30 września, 31 października, 30 listopada oraz 31 grudnia. Łącznie do końca roku przepracuje 6 miesięcy, a jego urlop wyniesie 6/12.
Drugi pracownik będzie nabywał prawo do kolejnych urlopów cząstkowych: 14 sierpnia, 14 września, 14 października, 14 listopada oraz 14 grudnia. Łącznie do końca roku przepracuje 5 miesięcy, a jego urlop wyniesie 5/12. Za niepełną część grudnia, przypadającą po 14, pracownik ten nie nabędzie prawa do urlopu.
Sytuacja pierwszego zatrudnienia i prawa do urlopów cząstkowych ma też zastosowanie do pracownika zatrudnionego u różnych pracodawców w pierwszym roku zatrudnienia. Jednak w tym przypadku ustalenie terminu, który został przedstawiony w powyższym przykładzie, może być niemożliwe. W takim przypadku za miesiąc należy przyjąć okres 30 dni.

Maria Kucharska-Fiałkowska, specjalista ds. kadr i płac

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39359 )
Array ( [docId] => 39359 )