Jeżeli zaś chodzi o drugiego pracownika, to jeżeli będzie on 6 stycznia 2018 r. na urlopie wypoczynkowym, to dzień wolny za to święto przysługuje mu na takich samych zasadach jak i pozostałym pracownikom. Należy pamiętać, że dzień wolny powinien przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym co sobotnie święto. Gdyby dzień świąteczny przypadł w dniu roboczym w czasie urlopu wypoczynkowego, to wówczas tego dnia nie można byłoby liczyć do urlopu, ponieważ urlop udzielany jest wyłącznie w dniach, które są dniami pracy danego pracownika.
Pracownik na urlopie rodzicielskim. Czy za 11 listopada i 6 stycznia trzeba udzielić dnia wolnego
Pracownikowi przebywającemu na urlopie rodzicielskim należy się przede wszystkim w tym okresie zasiłek macierzyński, który jest wypłacany za każdy dzień niezdolności do pracy, bez wyłączenia dni wolnych od pracy. Stąd nie ma obowiązku udzielania dnia wolnego za święto wypadające w sobotę pracownikom przebywającym na urlopie rodzicielskim.
Święto obniża wymiar czasu pracy
Każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin.
Dniami wolnymi od pracy są niedziele i święta określone w przepisach o dniach wolnych od pracy.
Trybunał Konstytucyjny w wyroku z 2 października 2012 r. o sygn. akt K 27/11 uznał, że pracownicy mogą odbierać dzień wolny, jeżeli święto wypada w dniu wolnym od pracy, wynikającym z rozkładu czasu pracy w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy.
Zgodnie z art. 130 § 2 każde święto występujące w okresie rozliczeniowym i przypadające w innym dniu niż niedziela obniża wymiar czasu pracy o 8 godzin. Co oznacza, że pracodawca w 2018 roku będzie miał obowiązek udzielenia pracownikowi dnia wolnego za święto 6 stycznia w innym terminie, jednakże dzień wolny powinien przypadać w tym samym okresie rozliczeniowym co sobotnie święto.
Czas pracy nie może przekraczać 8 godzin na dobę i przeciętnie 40 godzin w przeciętnie pięciodniowym tygodniu pracy w przyjętym okresie rozliczeniowym nieprzekraczającym 4 miesięcy, z zastrzeżeniem art. 135-138, 143 i 144 (art. 129 kp).
Pracownik zatrudniony w tym systemie organizacji czasu w każdym okresie rozliczeniowym powinien mieć taką liczbę dni wolnych od pracy, jaka wynika ze zsumowania liczby niedziel i świąt, które przypadają w dniach innych niż niedziela, oraz dni wolnych od pracy wynikających z zasady przeciętnie pięciodniowego tygodnia pracy. Dzień 6 stycznia 2018 r. przypada w sobotę, co spowoduje, iż pracodawcy będą zobowiązani do zapewnienia pracownikom innego dnia wolnego od pracy w bieżącym okresie rozliczeniowym.
Zgodnie z art. 1542 § 1 kp urlopu udziela się w dni, które są dla pracownika dniami pracy, zgodnie z obowiązującym go rozkładem czasu pracy, w wymiarze godzinowym, odpowiadającym dobowemu wymiarowi czasu pracy pracownika w danym dniu. Co oznacza, że urlop wypoczynkowy wykorzystywany przez pracownika obejmuje wszystkie dni robocze przypadające w tym okresie.
- Art. 129, art. 130, art. 1519 , art. 1519a, ustawy z 26 czerwca 1974 r. - Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2016 r. poz. 1666 ze zm.).
- Art. 11 ust. 4, art. 29a, art. 31 ust. 5 ust. 1 ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa z 25 czerwca 1999 r. (tekst jedn.: Dz.U. z 2017 r. poz. 1368 ze zm.).
Zobacz także:
