Urlop rodzicielski – nowe zasady od 1 stycznia 2016 r.

Data: 14-01-2016 r.

Dotychczasowy urlop wynoszący 6 lub 8 tygodni, w zależności od liczby dzieci urodzonych przy jednym porodzie, zniknął z Kodeksu pracy. Jednak o te wymiary został wydłużony urlop rodzicielski. 

 W 2016 roku wymiar tego urlopu wynosi:

  • 32 tygodnie – w przypadku urodzenia jednego dziecka i
  • 34 tygodnie – w przypadku urodzenia dwojga i więcej dzieci przy jednym porodzie.

W związku z rezygnacją z urlopu dodatkowego urlop rodzicielski będzie przysługiwał bezpośrednio po wykorzystaniu podstawowego urlopu macierzyńskiego. Będzie go można wykorzystać jednorazowo albo w nie więcej niż 4 częściach i nie później niż do zakończenia roku kalendarzowego, w którym dziecko ukończy 6. rok życia.

W przypadku korzystania z urlopu w częściach części te również będą musiały przypadać bezpośrednio jedna po drugiej. Generalnie żadna z części urlopu rodzicielskiego nie może być krótsza niż 8 tygodni, jednak możliwe będzie skrócenie następujących części:

  1. pierwszej – do 6 tygodni przy urodzeniu jednego dziecka przy jednym porodzie,
  2. pozostałej do wykorzystania – jeśli będzie krótsza niż 8 tygodni.

Liczbę części urlopu ustala się zgodnie z liczbą złożonych wniosków o udzielenie urlopu.

Przykład:

Pracownica urodzi dziecko w 2016 roku. Złoży 4 wnioski o udzielenie urlopu rodzicielskiego w 4 częściach – 6, 10, 10 i 6 tygodni. Taka sytuacja jest od 2 stycznia 2016 r. zgodna z prawem.

Nowe przepisy przewidują też możliwość udzielenia maksymalnie 16 tygodni urlopu rodzicielskiego w terminie, który nie przypada bezpośrednio po poprzedniej części urlopu. Nowym rozwiązaniem jest zasada, że liczba części udzielonego w taki sposób urlopu rodzicielskiego będzie pomniejszała liczbę części przysługującego urlopu wychowawczego.

Przykład:

Na dziecko urodzone w styczniu 2016 roku pracownica złoży wniosek o wykorzystanie bezpośrednio po urlopie macierzyńskim urlopu rodzicielskiego w wymiarze 16 tygodni. Pozostałe 16 tygodni chce podzielić na 2 części po 8 tygodni każda, z terminem przypadającym w 2017 i 2018 roku. Jeśli pracownica zechce skorzystać później z urlopu wychowawczego, to będzie go mogła zrealizować nie w 5, lecz w 3 częściach.

Izabela Nowacka, specjalista ds. kadr i płac

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38356 )
Array ( [docId] => 38356 )