Jednostka może odliczyć podatek od zakupów służących inwestycji

Data: 24-06-2013 r.

Prawo do odliczenia przysługuje w zakresie, w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności opodatkowanych (art. 86 ust. 1 ustawy o VAT). Prawo do odliczenia nie przysługuje w zakresie w jakim towary i usługi nabywane przez podatników wykorzystywane są do wykonywania czynności innych niż opodatkowane.

Jednostka budżetowa dokonując zakupów towarów i usług w związku z budową szpitala, który po zakończeniu budowy będzie wykorzystywany przez jednostkę i wynajmowany. Wynajem ten będzie opodatkowany, gdyż przepisy VAT nie przewidują zwolnienia od podatku, które miałoby zastosowanie do tego najmu. Prowadzi to do wniosku, że dokonywane przez jednostkę zakupy towarów i usług związane z budową szpitala, o którym mowa, wykorzystane zostaną do wykonywania przez jednostkę czynności opodatkowanych. A zatem jednostka ma prawo do odliczania podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupów służących inwestycji, o której mowa.

Z punktu widzenia VAT bez znaczenia jest przy tym kto – gmina czy jednostka (inwestor) – jest właścicielem działki, na której powstaje inwestycja. Istotnego znaczenia, jak zostało powyżej wskazane, nie ma również to kto – gmina czy jednostka (inwestor) – jest właścicielem budynku szpitala.

Gdyby w przyszłości okazało się, że szpital nie będzie przez jednostkę wynajmowany (np. ze względu na zmianę decyzji jednostki w tym zakresie) ani wykorzystywany do wykonywania innych czynności opodatkowanych, mogłoby to oznaczać utratę prawa do odliczenia podatku naliczonego przy dokonywaniu zakupów, o których mowa. Konsekwencje takiej sytuacji należałoby ocenić przez pryzmat przepisów art. 91 ustawy o VAT.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31927 )
Array ( [docId] => 31927 )