Usuwanie azbestu nie jest czynnością umożliwiającą odliczenie VAT

Autor: Karol Zawadzki
Data: 08-07-2015 r.

Gmina nie ma prawa do odliczenia VAT w związku z realizacją zadania polegającego na demontażu i usuwaniu azbestu z posesji osób fizycznych zlokalizowanych na terenie gminy. Wydatki z tego tytułu nie mają bowiem związku z czynnościami opodatkowanymi podatkiem od towarów i usług.

Dyrektor Izby Skarbowej w Łodzi wydał interpretację w zakresie prawa do odliczenia VAT od usuwania azbestu. Chodzi o realizację zadania polegającego na demontażu i usuwaniu odpadów azbestowych (interpretacja IPTPP2/4512-11/15-2/IR).

 

W rozpatrywanej sytuacji gmina, będąca czynnym podatnikiem podatku od towarów i usług, ubiega się o dotację na demontaż i usuwanie azbestu z terenu posesji osób fizycznych zlokalizowanych na terenie gminy. Dotacja pochodzić będzie ze środków Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Po przyznaniu dofinansowania gmina będzie zawierać umowy z właścicielami posesji.

Sam proces usuwania azbestu ma przeprowadzić firma zewnętrzna, w związku z czym zostanie wystawiona faktura. Powstała zatem wątpliwość, czy w takiej sytuacji gmina ma prawną możliwość odliczenia VAT.

Dyrektor Izby przypomniał, że odliczenie podatku VAT od usuwania azbestu na zasadach określonych w ustawie o VAT uwarunkowane jest tym, aby nabywane towary i usługi były wykorzystywane do wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem od towarów i usług. W omawianej sprawie warunek uprawniający do obniżenia nie będzie spełniony, ponieważ demontaż i usuwanie pokryć dachowych cementowo-azbestowych z posesji osób fizycznych zlokalizowanych na terenie gminy nie jest związane z wykonywaniem przez jednostkę czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Karol Zawadzki , specjalista ds. finansów publicznych

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37464 )
Array ( [docId] => 37464 )