Wynajem pomieszczenia na sklepik szkolny bez opodatkowania VAT

Data: 03-07-2013 r.

Najem stanowi świadczenie usługi, czyli czynność podlegającą opodatkowaniu VAT (art. 5 ust. 1 pkt 1 ustawy o VAT). Nie oznacza to jednak, że każdy wynajmujący musi odprowadzać podatek z tego tytułu.

Opodatkowaniu VAT podlega odpłatna dostawa towarów i odpłatne świadczenie usług na terytorium kraju. Z kolei podatnikami tego podatku są osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz osoby fizyczne wykonujące samodzielnie działalność gospodarczą, bez względu na cel lub rezultat takiej działalności (art. 15 ust. 1 ustawy o VAT).

 

Przykład:

Szkoła chce wynająć pomieszczenie na sklepik szkolny dla osoby obcej. Miesięczna opłata wynosiłaby około 350 zł. Czy od kwoty wynajmu trzeba naliczać i odprowadzać VAT?

Jednostka przedstawiona w pytaniu będzie spełniała powyższą definicję, jednak niekoniecznie musi dojść do opodatkowania tej usługi. W przypadku gdy poza wynajmem sklepiku za czynsz w wysokości 350 zł miesięcznie nie osiąga i nie będzie osiągała innych obrotów do wysokości limitu zwolnienia podmiotowego, to przychód ten będzie zwolniony z VAT.

Kryteria zwolnienia z VAT

Zwolnienie podmiotowe w 2013 roku obejmuje podatników, u których wartość sprzedaży opodatkowanej w poprzednim roku podatkowym nie przekroczyła 150.000 zł (art. 113 ust. 1 ustawy o VAT). Natomiast w przypadku podatników rozpoczynających wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu w danym roku podatkowym, wartość sprzedaży opodatkowanej określa się w proporcji do okresu jej prowadzenia w roku podatkowym.

Jeżeli jednostka będzie spełniała te kryteria, to będzie zwolniona z VAT. W przypadku gdy nie jest zarejestrowana, nie będzie miała obowiązku rejestracji jako podatnik VAT, a co za tym idzie – również obowiązku prowadzenia pełnej ewidencji VAT.

Konieczna ewidencja sprzedaży

Zobowiązanie będzie natomiast dotyczyło prowadzenia ewidencji sprzedaży za dany dzień, nie później jednak niż przed dokonaniem sprzedaży w dniu następnym, tzw. ewidencji uproszczonej (art. 109 ustawy o VAT).

Podatnicy zwolnieni nie mają również obowiązku składania deklaracji VAT. W przypadku gdy jednostka nie będzie mogła korzystać z tego zwolnienia podmiotowego, to będzie zobowiązana do wypełniania obowiązków wynikających z ustawy o VAT, tj. m.in.:

  • do rejestracji,
  • ewidencji,
  • fakturowania.

Jednak w przypadku małych jednostek prowadzących tylko działalność oświatową, takie sytuacje są rzadkością.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31932 )
Array ( [docId] => 31932 )

Array ( [docId] => 31932 )