Czy będzie zmiana wysokości renty socjalnej?

Data: 14-03-2023 r.

Do Sejmu trafił poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o rencie socjalnej. Podstawowa modyfikacja dotyczy wysokości świadczenia, które ma zostać zrównane z wysokością minimalnego wynagrodzenia za pracę. 

Poselska propozycja zmienia art. 6 ustawy o rencie socjalnej. W proponowanym brzmieniu zakłada on, że renta socjalna wynosi 100% minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. 

Projektodawcy zaznaczają, że obecne przepisy dotyczące wsparcia dla niepełnosprawnych zupełnie nie są adekwatne do istniejących realiów i kosztów życia. Szczególnie biorąc pod uwagę potrzeby osoby niepełnosprawnej. Obecnie wysokość renty socjalnej wynosi 1217,98 zł. 

Zmiana przepisów ma zwiększyć szanse osób niepełnosprawnych na godne życie. Trzeba bowiem pamiętać, że muszą one korzystać systematycznie z rehabilitacji, niezbędne są wizyty u lekarzy specjalistów. Niejednokrotnie niezbędny jest sprzęt do rehabilitacji, specjalistyczne żywienie czy środki higieny osobistej. Wszystko to wymaga ogromnych nakładów finansowych, które nie są w żaden sposób realizowane przez przyznawaną rentę socjalną na tak niskim poziomie. Wysokość ta wprost uniemożliwia usamodzielnienie się takiej osoby. 

Przewidziana zmiana zakłada zwiększenie kwoty renty socjalnej do poziomu minimalnego wynagrodzenia. Takie powiązanie gwarantuje także coroczną waloryzację wypłacanego świadczenia. 

Podniesienie wysokości renty socjalnej rodzi konieczność wprowadzenia zmian w zakresie zbiegu uprawnień tego świadczenia z rentą rodzinną. W przypadku wystąpienia takiej sytuacji, wysokość renty socjalnej - zgodnie z projektem - ma być obniżana w taki sposób, aby łączna kwota obu świadczeń nie przekroczyła 300% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. Przy czym kwota obniżonej renty socjalnej nie może być niższa niż 10% najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy. 

Projekt zakłada więc podwyższenie obecnie obowiązującego limitu - zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami łączna kwota obu świadczeń nie może przekroczyć 200% kwoty najniższej renty z tytułu całkowitej niezdolności do pracy.

Na koniec 2021 r. rentę socjalną pobierało niemalże 290 tysięcy osób. Wprowadzona zmiana przepisów to szacunkowy koszt ok. 330 mln zł miesięcznie. 

Źródło:

Poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o samorządzie gminnym wraz z uzasadnieniem opublikowany w wykazie wniesionych projektów ustaw, którym nie został jeszcze nadany numer druku na oficjalnej stronie Sejmu RP - portal sejm.gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42756 )
Array ( [docId] => 42756 )