Zastępca RPO pisze do minister klimatu i środowiska w sprawie przepisów dotyczących dodatku węglowego, ponieważ obywatele nieustannie się na nie skarżą. Co prawda przepisy były już zmieniane, jednak nie udało się sprawić, że są przejrzyste i zrozumiałe.
Kłopotliwy dodatek węglowy
Osoby ogrzewające swoje domy z wykorzystaniem węgla otrzymały pomoc w postaci dodatku węglowego. Jednak przepisy są na tyle pogmatwane, że ludzie skarżą się na sposób, w jaki pomoc jest udzielana. W sprawie interweniuje Rzecznik Praw Obywatelskich.
Nowelizację regulacji dotyczącej dodatku węglowego wprowadziła ustawa z 15 września 2022 r. o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw. Zgodnie z nowymi przepisami, aby uzyskać wsparcie trzeba spełnić wymóg wpisania lub zgłoszenia źródła ogrzewania do centralnej ewidencji emisyjności budynków do dnia 11 sierpnia 2022 r.
Zobacz także: Beneficjenci dodatku węglowego nie zapłacą PIT
Jako ciekawostkę warto więc zaznaczyć, że osoba, która po 11 sierpnia 2022 r. doda nowe źródło ogrzewania do deklaracji, którą już złożył w centralnej ewidencji emisyjności budynków, to nie dostanie dodatku węglowego. Jeśli jednak w takim samym momencie deklaracja będzie składana po raz pierwszy i zostanie podane ogrzewanie węglowe - deklaracja będzie kwalifikowała do wsparcia.
Co więcej - nowe przepisy mają być stosowane także do postępowań w sprawie wypłaty dodatku węglowego wszczętych i niezakończonych przed wejściem w życie noweli.
Takie rozwiązanie sprawiło, że niektóre osoby które jeszcze przed 20 września spełniały warunki otrzymania dodatku węglowego, jeśli ich wnioski nie zostały rozpatrzone, po wejściu w życie ustawy, już tych warunków nie spełniają, bo dokonały zmian w zakresie rodzaju paliw zasilających główne źródła ogrzewania w ich gospodarstwie.
Ważne: Nowelizacja pozbawiła obywateli praw wcześniej nabytych. Dodatkowo narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.
W piśmie do minister klimatu, zastępca RPO podkreśla: obywatele charakteryzujący się taką samą cechą istotną prawnie, spełniający wszystkie przesłanki nabycia prawa do dodatku węglowego, w wyniku zmiany prawa zostali podzieleni na takich, którym dodatek przysługuje jedynie z tego powodu, że deklaracje do CEEB ze wskazaniem odpowiedniego paliwa grzewczego złożyli po raz pierwszy po 11 sierpnia 2022 r. i takich którzy wskutek arbitralnej zmiany przepisów, w sposób losowy, zostali dodatku pozbawieni z tego tylko powodu, że po tej dacie nie mieli już prawa do wskazania źródła węglowego w złożonych wcześniej deklaracjach do CEEB.
Informacja opublikowana w Biuletynie Informacji Publicznej Rzecznika Praw Obywatelskich na jego oficjalnej stronie internetowej - portal gov.pl
