Mieszkania chronione - nowe miejsca w 2023 r.

Data: 01-02-2023 r.

W 2023 r. przeznaczono 13 mln zł dla samorządów. Z tego dofinansowania ma powstać 61 mieszkań chronionych, które zagwarantuje miejsce dla 153 osób. Mieszkania chronione to rozwiązanie, które pozwala osobom z niepełnosprawnościami na niezależne i samodzielne funkcjonowanie. Wpływają na polepszenie jakości życia - zarówno tych osób, jak i osób znajdujących się w ich środowisku. 

Gminy i powiaty mają w zadania własnych o charakterze obowiązkowym wpisane działania polegające na prowadzeniu i zapewnieniu miejsc w mieszkaniach chronionych. Program "Za życiem" funkcjonujący od 2017 r. pozwala samorządom uzyskać dofinansowanie ze środków z budżetu państwa na realizację tego zadania. 

 

Dofinansowanie może sięgnąć 80% kosztów całej inwestycji. Samorządy mogą wydać te pieniądze na przebudowę, remont, zakup wyposażenia w lokalach należących już do realizującej inwestycję jednostki samorządu terytorialnego, bądź też przeznaczyć je na budowę nowego budynku lub zakup lokalu. 

W 2023 r. dofinansowanie ma sięgnąć niespełna 13 mln. zł. i trafi do 31 jednostek samorządu terytorialnego. Pozwoli to stworzyć 61 nowych mieszkań chronionych, które zagwarantują miejsce dla 153 osób ze znacznym lub umiarkowanym stopniem niepełnosprawności. 

Dzięki mieszkaniom chronionym, osoby z niepełnosprawnością mogą niezależnie funkcjonować, być samodzielne na tyle, na ile pozwala im stan zdrowia - wszystko zależy od ich potrzeb i możliwości.

Mieszkania chronione są formą pomocy, która odchodzi od pomocy instytucjonalnej. Zamiast wielkich placówek, takich jak domy pomocy społecznej, tworzone są małe, kameralne formy pomocy, mające charakter rodzinny i środowiskowy. Dzięki temu osoba potrzebująca wsparcia może czuć się bezpieczniej i bardziej swobodnie, bo w miarę możliwości zachowywana jest jej niezależność. Zdaniem minister rodziny i polityki społecznej takie formy pomocy wpływają pozytywnie także ze względu na możliwość funkcjonowania w znanym lokalnym środowisku. 

Program "Za życiem" w latach 2017-2021 pozwolił na stworzenie 189 mieszkań chronionych. Łącznie znalazło w nich swoje miejsce już 657 osób z niepełnosprawnościami. W minionym roku utworzono kolejne 48 mieszkań chronionych, a co za tym idzie kolejne 147 miejsc. 

Łącznie w Polsce funkcjonuje 1475 mieszkań chronionych, z miejscami dla 4,5 tys. osób. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42628 )
Array ( [docId] => 42628 )