Na co można liczyć w czasie kryzysu?

Data: 11-09-2022 r.

Minister rodziny i polityki społecznej oraz minister klimatu i środowiska zapewniają, że w czasie kryzysu każdy obywatel może liczyć na wsparcie rządu. Jakie rozwiązania są przygotowane dla obywateli, aby łatwiej było przetrwać piętrzące się trudności? 

Na wspólnej konferencji prasowej minister rodziny i polityki społecznej wraz z minister klimatu i środowiska został przedstawiony system wsparcia dla obywateli. Biorąc pod uwagę realia, sformułowanie, że dzięki rozsądnej polityce finansowej, rząd stać na pomoc dla potrzebujących - zdaje się całkowicie oderwane od tego, co dzieje się wokół. 

Zgodnie z deklaracjami, rozbudowana sieć wsparcia zakłada dodatkowe świadczenia dla seniorów, dodatki osłonowe, dodatki energetyczne oraz wsparcie dla przedsiębiorców. Co kryje się pod tymi hasłami?

Tarcza antykryzysowa - czyli rządowa tarcza energetyczna

Przepisy przewidują rekompensatę do średnich cen wytwarzania ciepła - co ma ograniczyć skutki wzrostu cen energii, kosztów ogrzewania czy podgrzania ciepłej wody. 

Minister klimatu i środowiska zachwala Rządową Tarczę Antykryzysową jako najbardziej kompleksowe rozwiązanie, które wyróżnia się na tle innych państw europejskich. W jej ramach przewiduje się:
- dodatek węglowy
- dodatek osłonowy
- dopłaty dla innych źródeł ciepła
- wsparcie dla odbiorców ciepła sieciowego. 

Ważne: Jeden adres to jeden dodatek. Weryfikację prawa do dopłat będą przeprowadzały gminy analizujące wnioski. Ze względu na to, konieczne jest wydłużenie terminu wypłaty środków do 60 dni. 

Regulacje te są dedykowane nie tylko osobom fizycznym, lecz także podmiotom realizującym ważne działania społeczne. Mowa tutaj o szpitalach, domach dziecka, szkołach, noclegowniach, ochotniczych strażach pożarnych itp. 

Dodatkowe świadczenie dla emerytów

Tym razem 14. emerytury także zostały zakwalifikowane jako specjalne dodatkowe wsparcie dla emerytów i rencistów. Świadczenie wypłacane od 25 sierpnia 2022 r. w tym roku otrzyma ok 9 mln osób. Na wypłatę czternastej emerytury rząd przeznaczył 11,4 mld. zł. 

Świadczenie postojowe dla przedsiębiorców znad Odry

Co ciekawe, jako element wsparcia w czasach kryzysu zostało uznane także świadczenie wypłacane przedsiębiorcom w związku z kryzysem ekologicznym na Odrze. Jeśli w związku z sytuacją, przychód firm nadodrzańskich spadł co najmniej o połowę w porównaniu do czerwca albo lipca tego rok, albo sierpnia minionego roku, to będą one mogły ubiegać się o wypłatę świadczenia w wysokości 3010 zł dla każdego ubezpieczonego pracownika. Nad ustawą trwają prace w Senacie. Przewiduje się jednak, że z takiego rozwiązania będą mogły skorzystać jedynie wybrane branże do których należą m.in. branża: turystyczna,  gastronomiczna, czy sportowo-rekreacyjna. 

Wydłużenie obowiązywania bonu turystycznego

Boby turystyczne będzie można zrealizować do 31 marca 2023 r. Za jego pomocą można płacić za wybrane formy wypoczynku, m.in. za pobyt w hotelu, pensjonacie, gospodarstwie agroturystycznym, turnusie rehabilitacyjnym, obozie harcerskim, sportowym czy rekreacyjnym na terenie Polski. Dostępność opłat należy jednak sprawdzić. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnych stronach: Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej oraz Ministerstwa Klimatu i Środowiska - portal gov.pl

Oprac. red. 

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42152 )
Array ( [docId] => 42152 )