Nowe rozwiązania dla osób niepełnosprawnych

Data: 25-03-2023 r.

Zgodnie z projektowanymi przepisami osoby niepełnosprawne będą mogły liczyć na świadczenie wspierające. Zmianie mają ulec także zasady otrzymywania świadczenia pielęgnacyjnego - opiekunowie będą mieli możliwość dodatkowej pracy. Ale wszystko w określonych limitach i pod pewnymi warunkami. 

Projektowane rozwiązania są zdaniem minister rodziny i polityki społecznej wynikiem konsultacji z przedstawicielami m.in. środowisk reprezentujących osoby niepełnosprawne. Nowe świadczenie - nazywane świadczeniem wspierającym - pozostaje w całkowitej dyspozycji osoby niepełnosprawnej, tak aby ona sama mogła rozstrzygać o sposobie jego wykorzystania. Świadczenie ma być kierowane bezpośrednio do niepełnosprawnego, niezależnie od jego wieku i niezależnie od innych otrzymywanych form wsparcia takich jak np. renta socjalna. Jego uzyskanie nie jest uzależnione także od kryterium dochodowego. Zgodnie z projektowanymi przepisami nie będzie takżę podlegało egzekucji. 

Resort rodziny informuje, że świadczenie wspierające pozwoli osobom niepełnosprawnym uzyskać pomoc w wysokości do 200 proc. renty socjalnej. 

Jeśli sama osoba niepełnosprawna nie będzie pobierała świadczenia wspierającego - je opiekun będzie mógł nadal pobierać na dotychczasowych zasadach świadczenie pielęgnacyjne, specjalny zasiłek opiekuńczy lub zasiłek opiekuna. 

Jeśli wprowadzenie świadczenia wyrównawczego pozwoli opiekunowi zaprzestać sprawować opiekę, nowy program aktywizacji na rynku pracy ma pozwolić mu wrócić do aktywności zawodowej. Budżet, który ma zostać przeznaczony na ten program ma wynosić 100 mln rocznie. 

Projekt ustawy zawierającej przepisy dotyczące nowego świadczenia wspierającego oraz możliwości dorabiania przez opiekunów osób niepełnosprawnych zostały skierowane pod obrady Rady Ministrów. Co ciekawe, resort rodziny zauważa, że przepisy realizują wyrok Trybunału Konstytucyjnego z 2014 r. TK zakwestionował w nim rozróżnienie sytuacji osób niepełnosprawnych oraz ich prawo do wsparcia, w zależności od daty powstania niepełnosprawności. 

Przepisy przewidują 3 etapy wprowadzania świadczenia wspierającego:
a) pierwszy etap ma być wprowadzony już od stycznia 2024 r. dla osób z niepełnosprawnościami z najwyższym poziomem potrzeby wsparcia - w ich przypadku wysokość świadczenia wspierającego ma wynosić 200% renty socjalnej
b) drugim etapem obowiązującym od 1 stycznia 2025 r. mają być objęte osoby z niepełnosprawnościami ze średnim poziomem potrzeby wsparcia - świadczenie w wysokości 100% renty socjalnej
c) natomiast od 1 stycznia 2026 r. czyli w trzecim etapie, świadczenie w wysokości 50% renty socjalnej ma być także dostępne dla osób z niepełnosprawnościami z kolejnym poziomem potrzeby wsparcia. 

Ważne: Jeśli osoba z niepełnosprawnością nie zdecyduje się na własne świadczenie wspierające, jej opiekun będzie mógł otrzymać świadczenie pielęgnacyjne (zmodyfikowane). Będzie miał jednocześnie dorobić do corocznego limitu w wysokości sześciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w danym roku. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42788 )
Array ( [docId] => 42788 )