Zgodnie z art. 87 ustawy - Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej może otrzymać stypendium socjalne. Jednak dodatkowym warunek, który musi być spełniony dotyczy kryterium dochodowego.
Nowe zasady wypłaty stypendium socjalnego
Zmiana progu dochodu w przepisach dotyczących stypendium socjalnego dla studentów sprawi, że więcej osób będzie mogło ubiegać się o jego przyznanie. Zmiany będą obowiązywały od 1 stycznia 2023 r. i jest skutkiem wprowadzenia ustawy o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów.
Zobacz także: Zbieg tytułów do ubezpieczeń społecznych – jak zgłaszać zleceniobiorcę do ZUS (9 przykładów)
Próg dochodu uprawniający studenta do stypendium socjalnego dla studentów wzrośnie od 1 stycznia 2023 r. Trzeba pamiętać, że próg ten ustalany jest przez rektora uczelni w porozumieniu z samorządem studenckim.
Zgodnie z obecnymi przepisami, próg może maksymalnie wynosić 1051,70 zł netto miesięcznie na osobę w rodzinie studenta. Od nowego roku rektor będzie uprawniony do podwyższenia tego progu do poziomu 1294,40 netto miesięcznie.
Ważne: Choć zmieniają się przepisy w zakresie maksymalnych progów dochodowych decydujących o możliwości ubiegania się o stypendium socjalne, to trzeba pamiętać, że ostateczną decyzję o podwyższeniu progu dochodu podejmie rektor uczelni w porozumieniu z samorządem studenckim.
Zobacz także: Stypendia z programu „Erasmus+” bez podatku
Zmiana przepisów następuję 1 stycznia 2023 r. W związku z tym stypendium socjalne przyznane na rok akademicki 2022/2023 może być wypłacane na podstawie nowego progu dochodowego od 1 stycznia. Szczegółowe zasady organizacji sposobu przyznawania stypendium socjalnego uwzględniające nowy próg dochodowy musi przygotować już uczelnia. Dotyczy to również zasad składania wniosków przez studentów.
Ważne: Zmiany dotyczące przyznawania stypendiów dotyczą także stypendiów socjalnych przyznawanych doktorantom, jeśli rozpoczęli studia przed rokiem akademickim 2019/2020.
Każdorazowo kryteria i tryb przyznawania stypendiów zarówno dla studentów jak i dla doktorantów muszą być określone w regulaminie przyznawania świadczeń, który ustala rektor w porozumieniu z samorządem studenckim.
Co ciekawe zmiany w stypendiach socjalnych zostały wprowadzone w art. 20 ustawy z 16 listopada 2022 r. o systemie teleinformatycznym do obsługi niektórych umów. Ustawa wchodzi w życie 1 stycznia 2023 r.
Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Edukacji i Nauki - portal gov.pl
