Zamówienie węgla do dystrybucji przez gminę

Data: 28-10-2022 r.

Ministerstwo Aktywów Państwowych przygotowało zestawienie zasad i procedur dotyczących dystrybucji węgla przez samorządy. Podstawą prawną tego działania ma być ustawa o zakupie preferencyjnym węgla przez gospodarstwa domowe. Trzeba jednak zauważyć, jest ona dopiero w trakcie prac w parlamencie. Jakie są założenia dotyczące dystrybucji węgla przez samorządy? 

W całym procesie preferencyjnych zakupów węgla istotna jest jego cena. Nowe przepisy mają przewidywać maksymalną cenę nabycia węgla przez gminę na poziomie 1500 zł, natomiast sama gmina sprzedawać ma węgiel za 2000 zł. Ta maksymalna cena wynika z założenia, że różnica pokryje koszty transportu. 

 

Gminy będą mogły kupić węgiel od Polskiej Grupy Górniczej, PGE Paliwa i firmy Węglokoks. 

Procedura zamówienia

Pierwszym krokiem jest ogłoszenie w Biuletynie Informacji Publicznej zamiaru zakupu węgla. Gmina ma na to ogłoszenie 3 dni robocze. Po ogłoszeniu, zwraca się do niej spółka aby ustalić warunki umowy, w tym także miejsce i czas odbioru węgla. Zaleca się, aby miejscem składowania węgla był utwardzony plac, znajdujący się na ogrodzonym terenie, najlepiej monitorowanym, bądź chroniony. Przydatna będzie także zalegalizowana waga samochodowa oraz dostęp do ładowarki do wagi samochodowej.  Dystrybucja węgla opiera się na umowach, których stroną jest jedna ze spółek oraz gmina.  

Ważne: Płatność za węgiel gmina musi uregulować w terminie do 60 dni od dnia wydania węgla. 

Węgiel w preferencyjnej cenie może zakupić jedynie osoba spełniająca warunki do otrzymania dodatku węglowego. Zakupy można dokonać w partiach dwóch partiach po 1,5 tony. Pierwsza - do końca 2022 r., druga od 1 stycznia do 30 kwietnia 2023 r. 

O tym w jaki sposób węgiel będzie dostarczany do gospodarstw domowych decyduje już gmina. Będzie mogła wybrać samodzielną dystrybucją, bądź też dystrybucję w ramach umowy z inną gminą. Dystrybucję będzie można organizować także za pośrednictwem jednostki organizacyjnej gminy czy jej spółek komunalnych. Dostępną opcją jest również dystrybucja w ramach umowy z innym podmiotem czy podmiotami, takimi jak np. prywatne składy budowlane.

Resort aktywów państwowych zapewnia, że dostarczany w ten sposób węgiel będzie dobrej jakości, co ma potwierdzać dostarczany do gmin certyfikat. Węgiel ma pochodzić jedynie od sprawdzonych dostawców. 

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Aktywów Państwowych - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42308 )
Array ( [docId] => 42308 )