Zatrudnienie socjalne w 2023 r. 

Data: 04-02-2023 r.

W ramach programu na rzecz zatrudnienia socjalnego wybrano 29 projektów, które otrzymają dofinansowanie - budżet programu w 2023 r. to 3 mln zł. Pieniądze trafią do 891 uczestników, którzy należą do grup zagrożonych wykluczeniem społecznym. 

Otwarty konkurs ofert w ramach Programu na rzecz zatrudnienia socjalnego Edycja 2023 r. został rozstrzygnięty 26 stycznia 2023 r. Program na rzecz zatrudnienia socjalnego to przede wszystkim wsparcie dla centrów i klubów integracji społecznej. Pieniądze mają przyczynić się do polepszenia jakości ich oferty przygotowywanej dla osób zagrożonych wykluczeniem społecznym. W 2023 r. wybrano 29 projektów, które otrzymają dofinansowanie. Łącznie to kwota ok. 3 mln zł. Zainteresowanie udziałem w programie było bardzo duże, czego najlepszym dowodem jest wpływ łącznie 108 ofert. To także dowód na to, że nie maleje zainteresowanie takimi działaniami i nadaj jest duże zapotrzebowanie na działania centrów i klubów integracji społecznej. 

Ważne: Program realizowany przez resort rodziny i polityki społecznej w latach 2023-2025 ma wspierać podmioty zatrudnienia socjalnego. Ich działalność przyczynia się do przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu. 

Resortowy program dedykowany zatrudnieniu socjalnemu składa się z trzech priorytetów:
1) zwiększenie szans na zatrudnienie osób, które korzystają ze wsparcia programu (ścieżki reintegracyjne)
2) profesjonalizacja programu zatrudnienia socjalnego, która polega na umożliwieniu współpracy i wymiany doświadczeń należących do programu podmiotów oraz wspólne wsparcie dla rozwoju zawodowego ich pracowników (wzmocnienie instytucjonalne PZS)
3) tworzenie przez podmioty zatrudnienia socjalnego oferty dostosowanej do bieżących warunków społeczno-gospodarczych (usługi reintegracyjne) 

Jak wspomnieliśmy na początku, w 2023 r. wybrano 29 ofert. Podmioty, które złożyły zwycięskie oferty zostaną poinformowane drogą mailową, z wykorzystaniem adresu wskazanego w tej ofercie. W informacji będą wskazane dalsze etapy procedury, która umożliwi zawrzeć umowę o dofinansowanie. 

Zatrudnienie socjalne jest uregulowane w ustawie z 13 czerwca 2003 r. o zatrudnieniu socjalnym. Zawarte w ustawie regulacje mają zastosowanie do osób, które ze względu na swoją sytuację życiową nie są w stanie samodzielnie zaspokoić swoich podstawowych potrzeb życiowych, znajdują się w sytuacji uniemożliwiającej lub ograniczającej uczestnictwo w życiu zarówno zawodowym jak i społecznym czy rodzinnym. Dotyczy to między innymi:
1) osób uzależnionych od alkoholu
2) osób uzależnionych od narkotyków bądź innych środków odurzających
3) bezdomnych, którzy realizują indywidualne programy wychodzenia z bezdomności (w rozumieniu przepisów ustawy o pomocy społecznej)
4) osób cierpiących na choroby psychiczne
5) osób niepełnosprawnych
6) osób długotrwale bezrobotnych - w rozumieniu ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy
7) osób, które po zwolnieniu z zakładu karnego mają problemy w integracji ze środowiskiem
8) uchodźców realizujących indywidualny program integracji

Źródło:

Informacja opublikowana na oficjalnej stronie internetowej Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej - portal gov.pl

Oprac. red.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Wypłata dodatkowego wynagrodzenia rocznego w 2016 r.

pobierz

Resort finansów wyjaśnia jak liczyć prewspółczynnik

pobierz

Przetwarzanie danych osobowych w urzędach

pobierz

Zasady udostępniania informacji publicznej. Obowiązki urzędów

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 42634 )
Array ( [docId] => 42634 )